Občianske združenie Bagar v decembri úspešne zavŕšilo rozsiahly projekt Aktívni a participatívni seniori, podporený Ministerstvom spravodlivosti SR. Záverečnou aktivitou bol v Trenčianskych Tepliciach regionálny seminár o participácii, tvorbe a činnosti rád seniorov.
Prvým podujatím projektu bol začiatkom leta v Bratislave okrúhly stôl o ochrane práv starších osôb, nasledovali viaceré interaktívne workshopy na tému Seniori vo svete informácií na viacerých miestach Slovenska. V septembri a októbri sa odohrali kľúčové aktivity projektu, konferencie v Trenčíne a Bratislave.
Názov projektu výrečne napovedá, čo je jeho podstatou. V centre aktivít sú zásady aktívneho a dôstojného starnutia a medzigeneračnej spolupráce a podčiarknutie významu participácie seniorov a ich organizácií na živote spoločnosti. Jednou z najvýznamnejších a najúčinnejších foriem tejto spoluúčasti sú rady seniorov a práve tomu sa seminár venoval.
Trenčianske Teplice sú veľmi vhodným miestom pre obdobné aktivity a do kúpeľného mesta sa zišlo okolo päťdesiatky zástupcov seniorských organizácií z celého Trenčianskeho kraja. Na úvod prítomných privítal Miloš Nemeček za OZ Bagar a keďže je tiež členom výkonného výboru Európskej únie seniorov, problematiku zasadil do medzinárodného kontextu a priblížil inšpiratívne príklady práce rád seniorov v susednej Českej republike a najmä ich dlhodobého efektívneho fungovania v Rakúsku či Nemecku.
Spolu s Petrom Machom, predsedom Združenia kresťanských seniorov Slovenska /ZKS/ a členom výkonného výboru Európskej únie seniorov zastupujú seniorov v Rade vlády pre práva seniorov a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie, o tomto poradnom orgáne Vlády SR hovorili v ďalšej časti seminára. Podčiarkli, že už názov napovedá, že sa nezaoberá iba problematikou staršej generácie, ale vzhľadom na celospoločenský kontext starnutia populácie ide o veľmi široký a prierezový záber. Popri zdôraznení významu Rady neobišli ani niektoré nedostatky v jej práci a potrebu krokov na zlepšenie.
Záverečný blok seminára patril radám seniorov, ktoré pracujú pri samosprávach. Vystúpili v ňom Ján Skyba, podpredseda Jednoty dôchodcov na Slovensku a predseda jej okresnej organizácie Trenčín, Anna Plánková, predsedníčka Klubu ZKS Trenčín a tiež Petra Strečková, koordinátorka participácie samosprávy mesta Trenčín. Už z tohto zloženia je zrejmé, že témou bola Rada starších tohto krajského mesta – a hodnotenie jej práce a prínosu bolo jednoznačne pozitívne. V diskusii vystúpili niekoľkí účastníci podujatia, napríklad Stanislav Husár, predseda Klubu ZKS Partizánske, ktorý ocenil spoluprácu so samosprávou a primátorom mesta.
Nielen tento seminár, ale celý projekt Aktívni a participatívni seniori potvrdil, že bez aktívnej spoluúčasti seniorov a ich organizácií nie je možné dôsledne riešiť komplexnú problematiku staršej generácie v celospoločenských súvislostiach. Poznatky, získané projektom a jeho aktivitami, budú obzvlášť cenné v blízkej budúcnosti, keď práve na rok 2024 ukladá Národný program aktívneho starnutia také úlohy, ako prijatie metodiky pre tvorbu fungovanie rád seniorov a vyhodnotenie legislatívy na tému ochrany práv starších.
JP
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Občianske združenie Bagar.