Deň matiek pripadá vždy na druhú májovú nedeľu, tento rok je to teda 12. mája. Sviatok sa začal pravidelne oslavovať na medzinárodnej úrovni v roku 1908 a v Československu od roku 1923. Deň matiek je skvelou príležitosťou vyjadriť vďačnosť a lásku tým, ktoré v našom živote zohrávajú nezastupiteľnú úlohu – a určite by to nemalo platiť iba jednu nedeľu v roku…
Korene tohto sviatku siahajú až do starovekého Grécka. Tento deň bol oslavou plodnosti a spájal sa s uctievaním pohanskej bohyne Rhey – matky bohov.
V Anglicku sa tento sviatok slávi od 16. storočia a nazýva sa Mothering Sunday (alebo Nedeľa matiek). Ľudia z chudobných pomerov vtedy slúžili v domácnostiach bohatých ľudí ďaleko od domova, a tak nemohli tráviť čas so svojimi matkami. Z tohto dôvodu dostalo služobníctvo voľno, aby sa mohli vrátiť domov alebo navštíviť kostol v rodnom meste, kde žili ich matky a ďalší príbuzní.
Sviatok sa začal pravidelne oslavovať na medzinárodnej úrovni v roku 1908 na počesť Anny Reeves Jarvvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. V roku 1914 vtedajší prezident USA Woodrow Wilson vyhlásil prvé oficiálne oslavy Dňa matiek za štátny sviatok, ktorý sa konal druhú májovú nedeľu.
V Československu sa tento deň začal sláviť v roku 1923, jeho hlavnou propagátorkou bola Alica Masaryková. Po skončení druhej svetovej vojny ho postupne nahradila oslava Medzinárodného dňa žien (ktorý sa oslavuje vždy 8. marca). Napriek tomu sa v niektorých rodinách naďalej pripomínal. Po roku 1989 sa Deň matiek opäť oslavuje aj verejne, v niektorých krajinách sa oba sviatky spojili do jedného.
Deň matiek je príležitosťou ukázať našim matkám a tým, ktoré sa o nás starali a starajú, ako veľmi ovplyvnili a formovali náš život. Môže to byť prostredníctvom kvetov alebo s láskou vybraného darčeka. Dôležité však predovšetkým je, aby sa cítili milované a ocenené. Nezabúdajme, že každý deň je príležitosťou povedať „ďakujem“ a Deň matiek je len jedným z mnohých dní, keď to môžeme naplno vyjadriť.
Matka je tiež jedným z najčastejších námetov umeleckých diel a konkrétne výtvarného umenia vo svete aj u nás. Ako malý darček prinášame stvárnenia matky v tvorbe popredných slovenských maliarov Martina Benku, Ľudovíta Fullu, Miloša Alexandra Bazovského, Mikuláša Galandu a Imricha Weinera – Kráľa.
Zdroj: Wikipédia, Web umenia