Keď známy folklórny súbor Družba z Trenčína slávil svoje 45. výročie, jeho bývalí členovia tiež prispeli do jubilejného programu. Nezostalo však iba pri tejto jednorazovej príležitosti. Rozhodli vo svojej činnosti pokračovať pravidelnými nácvikmi i vystúpeniami a tak vznikol Seniorklub Družba.
Na jeseň 2019 to bolo práve dvadsať rokov, čo sa tak stalo. Zakladatelia Seniorklubu Družba vtedy ešte zrejme netušili, že stoja na začiatku niečoho pozoruhodného. Po celom Slovensku sa rozhýbala vlna zakladania seniorských folklórnych súborov, väčšinou sa do nej zapojili bývalí členovia známych ľudových zoskupení, ale vznikali aj nové skupiny a pribúdali tiež takí, ktorí sa pred tým tancu či spevu nevenovali. Teraz po dvoch desťročiach je to doslova hnutie seniorského folklóru, v ktorom je zapojených viac než štyridsať súborov a v nich nemenej než tisícpäťsto aktívnych tanečníkov, spevákov a hudobníkov vo vyššom veku.
Že na samom začiatku boli Trenčania nie je celkom náhoda. Trenčín a stredné Považie patria k baštám ľudového umenia. Keď sa z centra tohto regiónu dostaneme zhruba o dvadsať kilometrov ďalej na sever, prídeme do priemyselnej Dubnice nad Váhom. Tam si získal veľmi dobré meno u nás aj vo svete súbor Vršatec. O tri roky neskôr ako v Družbe sa dali dohromady aj seniori Vršatca a ich úroveň je pozoruhodná. Teraz je to už tretia generácia seniorských tanečníkov, spevákov a muzikantov, ale sú aj takí, čo stáli pri začiatkoch. Napríklad osemdesiatšesťročný Karol Valjent. Tomu sa hovorí aktívne starnutie…
Nie vekom svojich členov, ale dátumom založenia je mladší súbor Machnáč z Trenčianskych Teplíc. A môžeme sa vydať zo západu Slovenska cez jeho stred až na východ a bude nás sprevádzať strieborná reťaz seniorských folklórnych súborov. Na východnom Slovensku je to napríklad Magurák v Kežmarku, Karpaťanin z Prešova aj tamojší Starišan alebo Hnojňaňe z Mihaľovec… Mohli by sme ešte poriadne dlho vyratúvať a pozornosť by si zaslúžili všetci. Rozdávajú radosť sebe aj okoliu a na neposlednom mieste sa venujú odovzdávaniu štafety ľudového umenia a tradícií mladým. A dodávajú, že folkloristi – seniori sú ako víno. Čím starší, tým lepší…
1 komentárov
Zdena Skokňová
Pozdravujem a želám veľa čitateľov a spolupracobníkov ! Moja poznámka sa týka možnosti doplniť článok o video/á.