Z pohľadu policajnej prevencie je dôležité venovať pozornosť ohrozenej skupine občanov – seniorom, ktorí sa vzhľadom na svoj vek, dôverčivosť, dobrosrdečnosť, ochotu pomôcť a bezbrannosť stávajú často obeťami podvodov a krádeží.
Páchatelia trestnej činnosti sa pod rôznymi vymyslenými a sofistikovanými zámienkami dostávajú do blízkosti seniorov, uvedú ich do omylu, a podvodom či obyčajnou krádežou ich pripravia mnohokrát o celoživotné úspory alebo cenné predmety. Preto uvádzame najčastejšie spôsoby páchania tejto trestnej činnosti a preventívne rady a upozornenia:
Požičanie peňazí cez telefón
Páchateľ vystupujúci ako údajný člen rodiny (vnuk, syn, synovec, alebo iný príbuzný) zatelefonuje seniorovi spravidla na pevnú linku a žiada požičať peniaze (na kúpu auta, bytu, darčeka pre rodičov a pod.). Niekedy sa páchateľ predstaví ako lekár a seniorovi oznámi, že jeho príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, nemôže komunikovať a v jeho mene pýta peniaze na úhradu škody. V obidvoch prípadoch páchateľ úmyselne volá viackrát za sebou, aby senior nemal možnosť kontaktovať príbuzných. Nakoniec pre peniaze nepríde osobne, ale pošle inú osobu.
Ako sa správne zachovať?
Ihneď po telefonáte si overte, či vás skutočne kontaktoval váš príbuzný alebo lekár. Overte si skutočnosti, ktoré vám boli telefónom oznámené. Ak nevolal váš príbuzný ani lekár, pravdepodobne ide o podvodníka. V žiadnom prípade nepožičiavajte a nedávajte peniaze cudzím osobám a cez telefón neposkytujte žiadne údaje. Bezodkladne kontaktujte políciu na čísle 158.
Požičanie peňazí na operáciu
Páchatelia si náhodne vytypujú seniora na verejnosti a pýtajú sa na cestu do nemocnice. Predstierajú, že sú cudzinci a nemajú miestnu znalosť. Ak senior prejaví ochotu pomôcť, poprosia ho, aby nasadol s nimi do auta. Následne ho požiadajú o požičanie peňazí na operáciu príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici v kritickom stave. Presvedčia seniora, že pri sebe nemajú peniaze v eurách, ale v inej mene, ktoré ochotne ponúknu v kufríku seniorovi ako zábezpeku. Ubezpečia ho, že sa pre peniaze čoskoro vrátia a zároveň prinesú naspäť aj požičané peniaze. Ak senior v tejto situácii nemá peniaze pri sebe, sú ochotní ho odviezť domov, k bankomatu alebo do banky.
Ako sa správne zachovať?
Vyhýbajte sa komunikácii s cudzími osobami a nikdy si nesadajte s nimi do auta! Na uvedené požiadavky nereagujte a v žiadnom prípade na ne nepristupujte! Nesúhlaste s odvozom a nikdy nevyberajte peniaze z banky pre cudzie osoby. Cudzie osoby v žiadnom prípade nevpúšťajte do svojho príbytku!
Odpočty plynu, vody, elektriny, príp. iné „služby“
V týchto prípadoch sa páchatelia predstavujú, resp. vystupujú ako pracovníci plynární, elektrární, vodární, sociálnych úradov, poisťovní alebo iných inštitúcií. Seniorov oslovujú priamo v ich príbytkoch pod zámienkou odpísania stavu plynomeru, vodomeru alebo elektromeru, kontroly funkčnosti elektromeru či potrubí. Inokedy tvrdia, že prišli vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok, príp. poskytnúť príspevok na lieky. Zámienky môžu byť rôzne a ich cieľom je vylákať od seniorov peniaze alebo identifikovať miesto úschovy ich úspor. Po lokalizovaní miesta úspor seniora, odpútajú jeho pozornosť a v nepozorovanej chvíli úspory odcudzia.
Ako sa správne zachovať?
Termíny odpočtov bývajú spravidla vopred nahlásené a pokiaľ je to možné, vykonávajú sa z verejne dostupného miesta alebo zo spoločných priestorov v bytových domoch. Osoby vykonávajúce odpočty sú povinné preukázať sa poverením spoločnosti na výkon odpočtov a na požiadanie aj občianskym preukazom. Ak je potrebné vykonať odpočet priamo v obydlí, požiadajte ich, aby sa preukázali poverením aj občianskym preukazom (údaje si môžete aj odpísať).
Pokiaľ máte pochybnosti, že ide o skutočných zamestnancov spoločností, nevpúšťajte takéto osoby do svojho príbytku! Neverte osobám, ktoré tvrdia, že vám prišli vyúčtovať preplatok či nedoplatok, nakoľko spoločnosti si tieto položky neinkasujú v hotovosti návštevou u odberateľa. Nikdy nedávajte peniaze takýmto osobám! Pokiaľ je to možné, poraďte sa s príbuznými a požiadajte ich, aby boli prítomní počas konania odpočtu vo vašom príbytku.
Peňažná výhra, kontrola bankoviek, predaj tovaru, zvýšenie dôchodku a iné
Páchateľ alebo páchatelia navštívia seniora priamo v jeho príbytku a vydávajú sa za zástupcov rôznych inštitúcií. Ponúkajú, ba priam vnucujú predaj rôzneho tovaru (hrnce, deky, nože, zdravotnícke pomôcky a iné), ponúkajú výrazné zľavy alebo darčeky zadarmo. Inokedy ponúkajú finančnú pomoc, zvýšenie dôchodku, vyplatenie peňažnej výhry alebo rôzne práce. Páchatelia môžu vystupovať aj ako príslušníci Policajného zboru, ktorí prišli skontrolovať pravosť bankoviek alebo inkasovať pokutu za dopravnú nehodu príbuzného.
Ako sa správne zachovať?
Neprejavujte záujem o ponúkanú službu alebo kúpu tovaru! Nikdy nevpúšťajte takéto osoby do svojich príbytkov, nerozprávajte sa s nimi a neostávajte s nimi osamote! Zdržte sa takého konania, ktoré by mohlo cudziemu človeku napovedať, kde máte uložené svoje úspory alebo cennosti!Majte na pamäti, že žiadna spoločnosť nevypláca peňažné výhry v hotovosti prostredníctvom svojich zamestnancov, či iných osôb. Ak sa osoba vydáva za príslušníka Policajného zboru, musí sa preukázať služobným preukazom, odznakom služby kriminálnej polície alebo finančnej polície. Treba mať na pamäti, že policajti nechodia do príbytkov za účelom kontroly bankoviek a vyberania pokút!
Toto sú najčastejšie spôsoby podvodného konania páchateľov. Zámienky a tzv. legendy páchateľov sú však rozmanité a trestnú činnosť páchajú vysoko sofistikovaným a organizovaným spôsobom. Ich jediným cieľom je finančný prospech. Apelujeme preto na seniorov, aby boli opatrní a nedôverčiví voči neznámym osobám! O radu môžu kedykoľvek požiadať na bezplatnej Senior-linke 0800 172 500, alebo v prípade ohrozenia kontaktovať políciu priamo na čísle 158.
Seniori, buďte obozretní pri komunikácii s cudzími ľuďmi a nestaňte sa ďalšou obeťou zlodejov a podvodníkov! (Tieto informácie boli spracované v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru.
Viac o prevencii kriminality páchanej na senioroch nájdete na https://prevenciakriminality.sk