25. augusta 1968 sa na Červenom námestí v Moskve stretlo osem sovietskych občanov, aby vyjadrili nesúhlas s vojenskou inváziou do Československa.
Filologička Larisa Bogorazová, akademik Konstantin Babický, básnik Vadim Delone, robotník Vladimir Dremliuga, prekladateľ a kritik umenia Viktor Fainberg, študentka Tatiana Bajevová a matematik Pavel Litvinov. Vedľa nich stála spisovateľka Natália Gorbanevská s trojmesačným synom v kočíku a mávala československou vlajočkou.
Posadili sa na zem a rozbalili transparenty s nápismi: Nech žije slobodné Československo! Hanba okupantom! Ruky preč od ČSSR! Za vašu a našu slobodu! Ich protest bol krátky, rozohnala ho polícia. Ľudia, ktorých potom režim uväznil alebo poslal na psychiatriu, však do sveta poslali mohutný odkaz.
V roku 2014 prezident Andrej Kiska vyznamenal štyroch účastníkov moskovského protestu z roku 1968 proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. odovzdal Kiska in memoriam Natálii Gorbanevskej. Vyznamenanie prevzal syn Jaroslav Gorbanevskij.
Ďalší z protestujúcich Viktor Isaakovič Fainberg si Medailu prezidenta prevzal osobne. Vladimírovi Dremliugovi a Pavlovi Litvinovovi štátne vyznamenania odovzdali prostredníctvom našej ambasády v USA.