František Kriegel bol jedným z lídrov Pražskej jari. Nepôsobil ako tribún ľudu, bol však mužom v pozadí s veľkou autoritou v Československu a vzbudzujúcim veľký strach a nenávisť v Sovietskom zväze. Napokon bol jediný člen československej delegácie, ktorý nepodpísal v Moskve protokol legalizujúci inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968.
Povolaním lekár, ktorý odišiel do vojny v Španielsku. Pracoval v bojovej línii, zachraňoval životy povstalcov a interbrigadistov, bojujúcich proti Francovmu fašistickému režimu. Ako veliteľ neustupoval ani počas paľby od pacientov a nedovolil to ani ostatným lekárom a personálu. Španielskom to nekončilo, aj II. sv. vojnu prekonal ako lekár na západnom fronte a domov sa vrátil v uniforme americkej armády.
V päťdesiatych rokoch vo funkcii námestníka ministra zdravotníctva zastavil vyhadzovanie lekárov z nemocníc na základe kádrových posudkov. V šesťdesiatych rokoch 3 roky pôsobil na Kube ako poradca pre zdravotníctvo. Zmobilizoval na Kube zdravotníctvo a okrem iného zaviedol očkovací program proti detskej obrne. Po roku na obrnu zomrelo iba jedno dieťa, ktoré ale nebolo zaočkované. Po troch rokoch odchádzajúc z Kuby napísal, že Fidel je autoritársky narkoman, ktorý vedie štát k bankrotu. Fakty vždy pomenoval pravými menami.
Svojím odmietavým postojom sa stal neprijateľnou osobou pre Sovietsky zväz. Koncom augusta prišiel o miesto v predsedníctve ÚV KSČ a stratil aj post predsedu Národného frontu Čechov a Slovákov. V máji roku 1969 bol vylúčený zo strany, pričom šlo o jeden z prvých prípadov vylúčenia z komunistickej strany po nástupe Gustáva Husáka do pozície prvého tajomníka ÚV KSČ.
Patril medzi prvých signatárov Charty 77, občianskej iniciatívy, ktorá kritizovala politickú a štátnu moc za nedodržiavanie ľudských a občianskych práv. V septembri 1979 bol hospitalizovaný pre infarkt a 3. decembra toho istého roku zomrel. Na jeho počesť bola vytvorená Cena Františka Kriegla, ktorú udeľuje Nadácia Charty za mimoriadne zásluhy v boji za ľudské práva a občiansku slobodu, národnú nezávislosť, suverenitu a demokraciu.