Kto pred viac než tromi dekádami pozornejšie sledoval rakúsku a európsku politiku, určite pozná meno Marilies Flemmingovej. Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov bola v krajine našich susedov spolkovou ministerkou životného prostredia, mládeže a rodiny a výrazne sa zapísala do povedomia verejnosti najmä veľmi energickým vystupovaním proti jadrovej energii, čo je dnes charakteristické pre prístup Rakúska k tejto otázke.
Vtedy som ju spoznal ako novinár, o desaťročia neskôr sme sa stretávali na pôde Európskej únie seniorov. Okrem iného pravidelne začiatkom júla vo Viedni na mimoriadne inšpiratívnej Letnej akadémie ESU, kde sme diskutovali nielen s poprednými rakúskymi politikmi, ale aj významnými predstaviteľmi a expertmi z európskych štruktúr. Už sa viac neuvidíme, prišla smutná správa o jej odchode…
Bola skutočnou osobnosťou s aktivitami v mnohých oblastiach, rozhľadenou, kultivovanou a šarmantnou dámou. Tak ju budem mať navždy v pamäti a chcem ju aspoň krátko pripomenúť.
Narodila sa 16. decembra 1933 vo Viedenskom Novom Meste, pár mesiacov jej chýbalo do deväťdesiatky. Dostala špičkové vzdelanie, nielen na univerzite vo Viedni, ale aj v Paríži a Cambridgi, už tu sa formovala ako skutočná Európanka. Začínala v regionálnej politike, do spolkovej vlády vstúpila ako skúsená päťdesiatnička. Nielen v Rakúsku, ale celoeurópsky patrila k priekopníčkam veľmi aktívneho vzťahu k životnému prostrediu, stala sa však známou aj ďalšími aktivitami, viac rokov stála na čele rakúskeho aj európskeho ženského hnutia. Ďalších takmer desať rokov do roku 2004 pôsobila ako poslankyňa Európskeho parlamentu.
V službe seniorom
Už v tejto pozícii sa intenzívne venovala problematike seniorov, osobitne ochrane práv starších ľudí. A hneď po skončení misie europoslankyne ju v roku 2004 zvolili za podpredsedníčku Európskej únie seniorov a až do zhoršenia svojho zdravia pred pár rokmi patrila ku kľúčovým postavám tejto najsilnejšej politickej medzinárodnej organizácie staršej generácie. Združuje viac než milión členov vo všetkých krajinách Európskej únie, politicky je orientovaná na ľudové, kresťanskodemokratické strany, ktoré tvoria najpočetnejšiu frakciu v Európskom parlamente.
Marilies Flemmingová bola dušou Letnej akadémie ESU, na ktorej sa kľúčoví aktivisti tejto seniorskej organizácie z celej Európy mohli nielen stretávať, ale najmä inšpirovať navzájom a tiež od najpovolanejších znalcov rôznych tém, ako v praxi napĺňať moderné predstavy o živote staršej generácie v otvorenej a demokratickej spoločnosti v duchu zásad aktívneho starnutia a medzigeneračnej spolupráce. Veľa som sa naučil od nej aj ďalších kolegov, najmä z vyspelejších krajín, pre ktoré je samozrejmosťou plné zapájanie staršej generácie do života spoločnosti.
Poučenie od rakúskych susedov
Najbližšími a mimoriadne skúsenými sú priatelia z rakúskej kresťanskodemokraticky orientovanej organizácie Seniorenbund, napojenej na Rakúsku ľudovú stranu ÖVP. Dalo by sa dlho hovoriť o tom, prečo táto stredopravá strana tradične patrí medzi dvojicu najsilnejších politických strán u našich susedov a pravidelne má významné miesto vo vládnom kabinete. Ale zostaňme pri tom, čo sa týka seniorov a ich organizácií. V ÖVP je samozrejmosťou, ako ukazuje aj príklad Marilies Flemmingovej, že po dosiahnutí vyššieho veku viacerí funkcionári neodchádzajú do úplného politického dôchodku, ale veľmi aktívne sa zapájajú do činnosti seniorskej organizácie na medzinárodnej, národnej, regionálnej či lokálnej úrovni.
Mimochodom to neplatí iba pre kresťanskú demokraciu, ale aj pre druhú z dvojice najsilnejších strán, sociálnodemokratickú SPÖ. Príkladom môže byť bývalý rakúsky vicekancelár a minister vnútra Karl Blecha. Po odchode z tejto funkcie dvadsať rokov stál na čele druhej silnej seniorskej organizácie v Rakúsku, ktorou je na SPÖ orientovaný Pensionistenverband. Má približne rovnaký počet členov ako Seniorenbund, každá z týchto organizácií má základňu prevyšujúcu 300 tisíc, takže iba tieto dve spolu združujú okolo trištvrte milióna seniorov. Organizovanosť staršej generácie u našich susedov je zhruba desaťnásobná v porovnaní s nami a z toho vyplýva aj ich váha a schopnosť presadiť oprávnené záujmy seniorov.
To, že v seniorských organizáciách pôsobia politicky známe a rešpektované osobnosti je iba jeden z viacerých dôvodov, prečo majú oveľa silnejšie slovo a vplyv. Ten druhý dôvod je v ich každodennej činnosti na základnej úrovni. Takmer v každej rakúskej obci sú seniorské organizácie samozrejmou súčasťou všetkého, čo sa v lokálnych podmienkach deje – a z toho vyrastá celá prirodzený pyramída prirodzenej participácie na živote spoločnosti.
To všetko my prišlo na myseľ, keď som spomínal na veľkú dámu rakúskeho i európskeho seniorského hnutia Marilies Flemmingovú…
Miloš Nemeček, člen výkonného výboru Európskej únie seniorov