Náš portál Senior.sk dostal zo Slovenskej národnej galérie túto informáciu a pozvanie:
Dobrý deň, radi by sme upriamili vašu pozornosť na program, ktorý sa bude konať tento piatok 5. 4. a je obsahovo prispôsobený seniorom a seniorkám.
Pozývame seniorov na prednášku o budúcnosti galérií.
Chcete sa dozvedieť, ako sa menia múzeá a galérie v 21. storočí?
Príďte na prednášku Vzdelávanie 60+ Quo Vadis: Budúcnosť múzeí a galérií v 21. storočí, ktorá sa koná v piatok 5.4. o 10:30 v Kinosále SNG.
Prednáška je určená pre seniorov a seniorky, ktorí sa zaujímajú o umenie a chcú sa dozvedieť viac o fungovaní galérií v súčasnom svete.
Čo sa na prednáške dozviete:
∙ Ako sa vyvíjajú veľké populárne výstavy
∙ Ako sa galérie snažia o trvalú udržateľnosť
∙ Aké zmeny prebiehajú v muzeologickom kánone
∙ Ako sa galérie snažia o inklúziu návštevníkov a umelcov
Vstupné na prednášku je 5 € a zahŕňa aj vstup do galérie. To znamená, že po prednáške si môžete prezrieť všetky výstavy v SNG.
Prednášku vedie Kaja Jurčišinová, kurátorka SNG.
Vstupenky si môžete kúpiť online na našej webstránke.
Tešíme sa na vašu návštevu!
Zároveň v galérii máme dve nové výstavy, ktoré sa zameriavajú na búrlivé 60. roky minulého storočia:
Nové výstavy
Umenie Fantastického Odhmotnenia
28.3. 2024 – 11. 8. 2024 / sála XI – Premostenie, 4. poschodie / kurátor: Aurel Hrabušický
Trochu komplikovaný názov výstavy vychádza z jedného diela Júliusa Kollera. Neznamená to však, že výstava je venovaná ufológii či inej „záhadológii“ ako inšpiráciám umenia. Ide o príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v období 1963 – 1972. Na výstave uvidíte práce troch hlavných predstaviteľov tohto smeru – Júliusa Kollera, Stana Filka a Petra Bartoša, ale aj diela Milana Adamčiaka, Alexa Mlynárčika, Rudolfa Sikoru, Dezidera Tótha, Ľubomíra Ďurčeka a Milana Tittela. Sú to diela notoricky známe, ale aj zriedka vystavované či vôbec nevystavené, ktoré vznikali, až kým celkom nevyhasli „sladké šesťdesiate“.
Umenie, ktoré zostalo
Zbierka Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68
28.3. 2024 – 25. 8. 2024 / sála X – Premostenie, 3. poschodie / kurátorka: Vladimíra Büngerová
Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel prevažne zo zbierky Slovenskej národnej galérie, ktoré inštitúcia získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68, uskutočneného za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa, v kurátorskej koncepcii Ľubora Káru.
Bienále ako historicky dôležitú prehliadku z roku 1968 približujeme cez dobové dokumenty a najmä diela slovenských, českých a zahraničných autorov ako J. Jankovič, M. Šutej, S. Filko, A. Frohner, A. Kučerová, G. Pisani, M. Raysse, M. Ikeda, H. Akiyama, N. Plíšková, J. Hilmar, V. Popovič, P. Binder, E. Ovčáček, J. Bartusz a ďalší. Výstava o výstave nemá charakter rekonštrukcie, je znovuobjavením dávno zabudnutého a upozorňuje na ambíciu (minulú i dnešnú) zbierať a vystavovať nielen slovenské či československé umenie, ale aj umenie mimo našich hraníc a orientovať sa na medzinárodnú spoluprácu v zmysle otvoreného, kritického modelu galérie globálneho veku.
Zdroj a foto: SNG