„Deň Beethovenovho požehnania“ – taký prívlastok dostal deň 250. narodenín jedného z najväčších géniov klasickej hudby Ludwiga van Beethovena.
Narodil sa 17. decembra 1770 v nemeckom Bonne a koncertné podujatia na celom svete sa po celý rok niesli v duchu osláv jeho „požehnania“. Hlavné centrum diania bolo práve jeho rodné mesto, o sedem rokov neskôr prevezme toto žezlo Viedeň, kde veľký skladateľ významnú časť života pôsobil a v roku 1827 zomrel. Mesto Bonn pôvodne plánovalo tento rok otvoriť novú koncertnú budovu, z plánu však zišlo. Namiesto toho od 17. decembra 2019 do 17. decembra 2020 predstavili 365 dní trvajúci program, ktorý vyvrcholil v deň Beethovenových narodenín.
Ludwig van Beethoven navšívil Slovensko niekoľkokrát. Meno hudobného velikána svetového mena sa spája s kaštieľom v Dolnej Krupej, vzdialeného približne 10 kilometrov severozápadne od Trnavy. Kaštieľ v Dolnej Krupej sa od počiatku spája so zemianskym rodom Brunsvikovcov, ktorí dali prvý kaštieľ postaviť v barokovom slohu v rokoch 1749 – 1756. V rokoch 1793 – 1795 bol kaštieľ vďaka mladému Jozefovi Brunsvikovi prestavaný a rozšírený v barokovo-klasicistickom štýle, vzniklo tu tiež zámocké divadlo, kúpeľný domček v záhrade, oranžéria, domček pre záhradníka a altánky v parku.
Kaštieľ bol do dnešnej klasicistickej podoby vystavaný v rokoch 1822 – 1828 a dodnes je jedným z najkrajších príkladov vidieckej klasicistickej architektúry. V súčasnosti je Hudobným múzeom Slovenského národného múzea.
Jozefa Brunsvika niekoľkokrát v Dolnej Krupej navštívil jeho blízky priateľ Ludwig van Beethoven. Povráva sa však, že Beethoven sem chodil nielen kvôli svojmu priateľovi, ale aj kvôli jeho neteriam Juliette a Jozefíne, ktoré údajne učil nielen hudbu.
Julietta ho inšpirovala k napísaniu známej Sonáty mesačného svitu, ktorá pravdepodobne vznikla práve v Dolnej Krupej.
Domček pri kaštieli je dnes známy pod menom Beethovenov dom a v jeho interiéri sa nachádza Beethovenovo múzeum.