Najskôr trochu poeticky:
Lebo nie každý má možnosť spoznať v mladosti prednosti staroby a nie každý má to šťastie udržať si v starobe prednosti mladosti.
A teraz viac pragmaticky:
Lebo v seniorskom veku si aj fitness – čiže pohybové aktivity, šport rovnako ako aj celkový životný štýl, vyžadujú predsa trochu špecifickejší prístup ako za mladi.
Pokožka vráskavie, vlasy šedivejú, uši horšie počujú, kosti rednú, svaly atrofujú, metabolizmus spomaľuje, atď. Po takomto biologicko-psychologicko-sociálnom starnutí asi veľa ľudí netúži.
To však napriek rôznym aj neprirodzeným snahám nezastavíme. Pravdou ale je, že vďaka vedecko-technickej revolúcii sa dožívame čoraz vyššieho veku. Nemalo by nám potom ale záležať aj na tom, aby sme tie „roky navyše“ prežili naplno? Že by to nemalo byť len o pridávaní rokov, ale aj kvality? A práve pohybovou aktivitou sa kvalita života zlepšuje, pretože sa tým odďaľuje obdobie, keď senior bude od niekoho závislý.
Predsa organizmus v seniorskom veku už má čo to za sebou, a to v dôsledku zníženej fyzickej aktivity, prírastku hmotnosti a starnutím spôsobených zmien v srdcovocievnom a dýchacom systéme, či v kostrovom svalstve.
Niekedy sa to priznať musí, veď staroba nie je hanba ani choroba. A život je až príliš krátky na to, aby sme sa prehnane zaoberali každou novou vráskou či šedinou.
Fyziologické prejavy starnutia sú dobre známe. Po narodení sa nám motorické schopnosti vyvíjajú v nasledovnom poradí: 1. obratnosť – 2. rýchlosť – 3. sila – 4. vytrvalosť.
S pribúdajúcimi rokmi ich však v rovnakom poradí aj strácame. A tento fakt treba pri voľbe a kombinovaní pohybových aktivít umne využiť.
Najskôr pár slov k tomu, prečo a ako začať. Štandardne sa odporúčajú minimálne 3 mesiace pravidelnej pohybovej aktivity, aby mal senior sám možnosť vidieť zmeny a zároveň mal aj jasný, priamy dôkaz o tom, či sa zlepšil, zhoršil alebo stagnoval. V ideálnom prípade pred tým, ako sa rozhodne obohatiť svoj denný dôchodcovský režim o náročnejšie cvičenie, by mal tento svoj plán skonzultovať s lekárom, najlepšie telovýchovným. Ten najkompetentnejšie určí, akú fyzickú záťaž ešte jeho srdce, svaly, či mozog zvládnu, a akú už nie.
Nuž ale aj vzhľadom na momentálnu kvalitu nášho zdravotného systému, nie všetci majú takú možnosť. V tom prípade môžete siahnuť po testovacej batérii Senior Fitness Test, ktorú vymysleli, validovali a štandardizovali dve americké profesorky R. Rickli a C. J. Jonesová. A prečo je to ešte dôležité? Takáto malá funkčná diagnostika môže pomôcť odhaliť slabiny, nedostatky v kondícii, ktoré by mohli neskôr spôsobiť problémy napr. pri vstávaní, zohýbaní, zdvíhaní, dosahovaní a chôdzi, osobnej hygiene, nakupovaní, prechádzkach, domácich prácach, práci v záhrade, športovaní, cestovaní, atď….
O tom, ako zistiť úroveň svalovej sily, či vytrvalosti, ohybnosti, koordinácie v domácom prostredí už nabudúce.
Veronika Tirpáková
1 komentárov
Choreňová
Dobrý deň,chcela by som vedieť ako mi dopadla diagnostika zo dňa 21.12.22
Ďakujem Vaša verná seniorka