Občianske združenie Bagar sa dlhodobo venuje kultúre národnostných menšín na Slovensku a osobitne moravskej kultúre a jej prepojeniu so slovenským ľudovým umením a tradíciami, čo je osobitne živé najmä v regiónoch Slovenska, ktoré sú v blízkosti Moravy. Už tradičným v tomto smere sa stalo podujatie Spoločné korene, ktoré pripomína významné momenty spoločnej histórie a ich odkaz pre súčasnosť. V tomto duchu prebehli Spoločné korene 2023 koncom novembra v Trenčianskych Tepliciach. Podujatie malo ako obvykle edukačnú časť a kultúrny program a prišla ho podporiť primátorka mesta Trenčianske Teplice Zuzana Frajková Ďurmeková.
V roku 2023 si pripomíname dve mimoriadne významné výročia. Rok 833 je rokom vzniku Veľkej Moravy. A v roku 863 prichádzajú na Veľkú Moravu Konštantín a Metod. Pripomína nám to pozoruhodnú spoločnú históriu, spoločné korene našich národov a bohatstva vzájomných vzťahov vrátane blízkosti kultúr a tradícií. Stopy veľkomoravského odkazu a pamiatky na toto obdobie nájdeme nielen na miestach, ktoré sú dobre známe, ale aj v trenčianskom regióne a dokonca v blízkosti Trenčianskych Teplíc. O tom veľmi zasvätene hovorila Silvia Havelková, spisovateľka a propagátorka tohto mesta a regiónu. Životu a dielu Andreja Bagara sa venoval prezident OZ Bagar Miloš Nemeček, predkovia rodiny Bagarovcov prišli do tohto kraja práve z Moravy.
V druhej časti podujatia nasledoval kultúrny program moravského a slovenského folklóru, ktorý jasne ukázal už spomínanú blízkosť týchto prejavov. Vystúpili v ňom domáci folklórny súbor Machnáč a hudobná skupina Notečka z neďalekého Plevníka Drieňového. Tá reprezentovala OZ Morava Krásna Zem, ktoré sa veľmi aktívne venuje šíreniu moravskej kultúry. Program sa stretol s vrelým prijatím pekne zaplnenej sály.
Záznam podujatia si možno pozrieť na https://impulz.press/aktuality/v-ramci-podujatia-spolocne-korene-zneli-zname-piesne/
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín