Korene Občianskeho združenia Bagar do značnej miery určili dlhodobé akcenty jeho činnosti. Občianske združenie vzniklo v roku 2004 v Trenčianskych Tepliciach, rodisku spoluzakladateľa SND a slovenského divadelníctva, významného kultúrneho dejateľa a bojovníka proti fašizmu Andreja Bagara. Kultúru má teda vpísanú priamo do svojho rodokmeňa. A rovnako tak úsilie o vzájomnú spoluprácu a solidaritu medzi rôznymi skupinami občanov a generáciami.
Práca so seniormi a vzťah k ľudovému umeniu sa výrazne prejavuje vo významnom cyklickom projekte OZ Bagar, nazvanom Strieborná reťaz. Je venovaný seniorskému a medzigeneračnému folklóru a vystupujú v ňom tanečné a spevácke súbory s aktívnymi členmi, ktorých rodné listy majú starší dátum – a spolu s nimi kolektívy detí a mládeže, ktoré neraz k ľudovému umeniu pritiahli vzory skúsenejších predchodcov a neraz seniori takéto súbory vedú.
V roku 2021 prebehli takéto programy v Trenčíne – Opatovej a Bratislave. V prvom prípade bolo priam symbolické, že vystúpili súbory, ktoré boli doslova na začiatku rozvoja seniorského folklórneho hnutia. Seniorklub Družba bol v roku 1999 úplne prvý, ktorý rozprúdil toto hnutie a to už narástlo na viac než štyridsať seniorských súborov s nemenej ako 1 500 tanečníkmi, spevákmi a hudobníkmi. Senior Vršatec vznikol iba o tri roky neskôr, na budúci rok teda oslávi dvadsiatku a kvalitu mu môžu závidieť aj oveľa mladší.
V Bratislave je detský folklórny súbor Dolina zasa príkladom, aká je dôležitá úloha skúsenejšej generácie. Jeho dlhoročná vedúca Naďa Čermáková začínala v najznámejšom stredoškolskom folklórnom súbore Trenčan, pokračovala v Lúčnici a viac rokov viedla aj Tanečnice z Lúčnice – seniorky. Teraz lásku k ľudovému umeniu odovzdáva stále ďalším a ďalším z najmladšej generácie. V Bratislave sme prvý raz zapojili do tohto projektu seniorský folklórny súbor Nafurt, ktorý vznikol iba pred dvomi rokmi. Spája však skúsené tanečníčky a tanečníkov a určite sa ešte viac razy stretneme. Po týchto dvoch programoch sme chystali Striebornú reťaz v jedinečnej Detve, pandémia nám to však znemožnilo.
Príkladom širokej inklúzie sú pravidelné Koncerty porozumenia pre Slovensko bez bariér. Popri medzigeneračnom charaktere zapájajú do vystúpení zdravotne či mentálne postihnutých alebo deti z detských domovov a dokazujú, že znevýhodnenie nie je neprekonateľnou prekážkou na vyjadrenie vlastnej tvorivosti. Tieto programy sme pripravovali na záver roka 2021 v Bratislave a Trenčianskych Tepliciach, aj v tomto prípade bola pandémia neľútostná.
Všetky tieto projekty nachádzajú veľmi pekný ohlas vo verejnosti a sú tiež motiváciou pre viacerých, aby sa do podobných aktivít zapojili. Verme, že rok 2022 umožní naplno realizovať zámery a projekty OZ Bagar.
Kultúrny program v rámci projektu Senior Friendly spája nielen generácie, ale aj rôzne žánre. Šiesty ročník 2021 to demonštroval veľmi pôsobivo. S opernými áriami vystúpila veľmi talentovaná sopranistka, devätnásťročná poslucháčka prvého ročníka VŠMU Alžbeta Reháková, ktorá sa ešte o rok skôr ako študentka konzervatória stala finalistkou súťaže Virtuózi V4. A populárnu hudbu reprezentovala nestarnúca Marcela Laiferová. O veku sa pri dámach nehovorí, ale povedzme iba, že na záver zaspievala jednu z prvých beatových skladieb u nás, ikonickú Lampy už dávno zhasli, ktorú spolu s Janou Belákovou preslávili už v roku 1964… Záznam programu nájdete na https://www.youtube.com/watch?v=jfzbAhayhds&t=12s
Do roku 2022 vstupujeme s nádejou, že bude lepší ako ten predchádzajúci a najmä umožní to, čo je take dôležité – spájať ľudí navzájom.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky