Strešný medzinárodný Dohovor o právach ľudí vo vyššom veku je na dobrej ceste, doterajšie rokovania na pôde Organizácie Spojených národov signalizujú, že by sa mohol zrodiť do leta budúceho roku. To bola pravdepodobne najvýznamnejšia a najpozitívnejšia informácia, ktorá zaznela v rámci okrúhleho stola k problematike ochrany práv seniorov.
Vystúpila s ňou Anna Máriássyová zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva, keď priblížila nie krátko trvajúcu cestu k dohovoru o právach ľudí vo vyššom veku. A bolo potešiteľné tiež počuť, že po dlhšom období dosť vlažného prístupu Slovenska k tejto problematike na medzinárodnej úrovni sme na tomto poli aktívni.
Okrúhly stôl pripravilo Občianske združenie Bagar a jeho prezident Miloš Nemeček na úvod priblížil roztrieštený stav slovenskej legislatívy k otázkam práv starších a zhrnul prevažujúci názor kľúčových seniorských organizácií, že by bolo vhodné vytvorenie uceleného a komplexného dokumentu a tiež ich záujem o inštitucionalizáciu v podobe seniorského obmudsmana. To samozrejme neznamená, že by nemali pokračovať aktivity subjektov, ktoré s tomu v súčasnosti venujú.
Ľuba Rehánková, riaditeľka Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím priblížila skúsenosti komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím v ochrane práv seniorov. Treba oceniť dlhodobé aktivity komisárky Zuzany Stavrovskej v tomto smere, keď navyše medzi osobami so zdravotným postihnutím je nemálo starších.
Róbert Dobrovodský, verejný ochranca práv, je už od svojho nástupu do funkcie veľmi iniciatívny a dôležité pri tom je, že spolupracuje kľúčovými seniorskými organizáciami. Počas okrúhleho stola hovoril o viacerých krokoch, o niektorých z nich sme už na stránke Senior.sk informovali: https://www.senior.sk/verejny-ochranca-prav-proti-prietahom-pri-priznavani-dochodkov/
Na stretnutí sa zúčastnili vedúci predstavitelia našich popredných seniorských organizácií, Združenie kresťanských seniorov Slovenska reprezentoval jeho predseda Peter Mach. V diskusii ocenili úsilie inštitúcií, ktoré na Slovensku vytvárajú ucelený systém ochrany práv a nezabúdajú pri tom na seniorov. Zopakovali však svoj názor, že optimálnym riešením je dostať túto problematiku pod jednu strechu budúceho seniorského ombudsmana. A kroky k tomu by sa mali odohrávať za výraznej participácie zástupcov staršej generácie.
Medzi účastníkmi boli tiež zástupkyne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré majú v tejto problematike nezastupiteľné miesto.
Okrúhly stôl bol prvým z podujatí projektu Aktívni a participatívni seniori, podporeného Ministerstvom spravodlivosti SR. V septembri bude nasledovať celoslovenská konferencia s medzinárodnou účasťou Postavenie seniorov v spoločnosti, v októbri konferencia s témou aktívneho starnutia a medzigeneračnej spolupráce, odohrá sa tiež regionálny seminár o participácii, tvorbe a činnosti rád seniorov pri samosprávach a niekoľko interaktívnych workshopov Seniori vo svete informácií.
MN
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Občianske združenie Bagar.