Koncert pre všímavých sa koná tradične od roku 2006 v deň výročia začiatku Nežnej revolúcie – 17. novembra. Tento rok prebehol v skvelej atmosfére na zaplnenom Primaciálnom námestí v Bratislave. Symbolickými boli najmä vystúpenia legendárneho Michaela Kocába či ukrajinských Go_A.
Český hudobník Michael Kocáb zo slávnej kapely Pražský výběr bol aktívnym účastníkom Nežnej revolúcie. Sprostredkovával stretnutia disidentov so štátnou mocou a ako 35-ročný rocker sa stal šéfom parlamentnej komisie na odsun ruských vojsk z územia Československa. Na Koncerte pre všímavých s ním odohrali pesničky Pražského výběru muzikanti z kapely Karpatské chrbáty okolo Braňa Jobusa, pridali aj niekoľko svojich pesničiek. Karpatské chrbáty fungujú od roku 1982 a patria k legendám slovenskej alternatívy.
Elektro-folkový fenomén a jedna z najvychytenejších ukrajinských kapiel Go_A spája autentické ukrajinské vokály, moderné elektronické tanečné beaty, africké perkusie a gitarový drive. Sovojím vystúpením zožali úspech aj na Pohode, na ktorej vystúpili v roku 2022. V roku 2015 získali cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň Vesnianka. S piesňou Shum reprezentovali Ukrajinu na Eurovízii, pričom skončili na celkovom piatom mieste a v hlasovaní divákov získali druhé miesto. Vôbec prvýkrat v histórii Eurovízie išlo o skladbu čisto v ukrajinčine. Skladba sa dostala aj na čelo rebríčka Spotify Viral Worldwide a ako prvá ukrajinská pieseň bodovala aj v rebríčku Billboard TOP 200.
Vystúpil tiež FVCK_KVLT, čo je projekt Denisa Banga, ktorý je známy z punkovej kapely The Wilderness, je tiež kurátorom festivalovej subžánrovej Garáže na Pohode. Poprask nielen na slovenskej hudobnej scéne spravil už s debutovým albumom Kvlt Teachings v roku 2019. Ostatným albumom Cigán potvrdil svoje miesto na vrchole undergroundového rapu. Jeho texty a vystúpenia sú plné bezprostrednosti a surovej punkovej energie.
Biela vrana
Ocenenie Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra získali v 16. ročníku štyria laureáti – Tomáš Bálint, Lukáš Hrošovský, Peter Sabaka a Martin Bútora. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo tiež pri príležitosti výročia 17.novembra.
Prví dvaja laureáti sú ocenení spoločne. Tomáš Bálint bol pracovníkom Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote. Ako kultúrny manažér priniesol do zanedbaného regiónu viaceré úspešné podujatia a kultúru, venoval sa aj občianskemu aktivizmu. Po verejnej kritike primátora mesta v médiách prišiel o zamestnanie aj dotáciu na hudobný festival Fraj.
Lukáš Hrošovský pracuje s mládežou a vedie občianske združenie SYTEV. Keď vystúpil voči extrémizmu na Kysuciach, začali sa voči nemu stupňovať prejavy nenávisti a vyhrážky. Na aute priateľky našiel prepichnuté gumy, v zvončeku zápalky, prišiel o mládežnícku klubovňu, až napokon odišiel za prácou s mládežou do Trnavy.
Druhým oceneným sa stal lekár, infektológ Peter Sabaka, ktorý počas pandémie ochorenia COVID-19 zachraňoval ľudské životy v prvej línii a bol jedným z najviditeľnejších hlasov poskytujúcich verejnosti odborné informácie. Čelil preto rozsiahlej nenávisti, ktorá vstupovala až do osobného priestoru. Súdnymi procesmi sa rozhodol ukázať, že sloboda slova nemôže existovať bez zodpovednosti a rešpektu k iným, a tým posilniť práva aj iných obetí rozsiahlej nenávisti, ako i celé demokratické prostredie.
Tretie tohtoročné ocenenie udelila Rada Bielej vrany sociológovi, spisovateľovi, diplomatovi Martinovi Bútorovi za dlhodobý prínos. Ako vyzdvihli, bol kritickým hlasom už počas komunistického režimu. Počas revolúcie v Novembri ’89 sa stal autorom mnohých symbolov a posolstiev občianskeho hnutia. Počas celého následného života ostal aktívnym občanom, dôležitým spoločenským hlasom a významne sa pričinil o ukotvenie SR v demokratických medzinárodných štruktúrach.