V Martine za hotelom Turiec, v tesnej blízkosti križovatky ulíc P. Országha-Hviezdoslava a Kohútova odhalili špeciálnu tabuľu, venovaná niekdajšej neologickej synagóge.
Je to súčasť mestského projektu „Okno do histórie“, ktorého poslaním je priblížiť históriu mesta Martin obyvateľom i návštevníkom. Projekt tiež nadväzuje na výstavu koláží historických a súčasných fotografií rovnakých objektov v meste pod názvom „Minulosť je dnes“.
Pamätná tabuľa je z priehľadného skla a pri pohľade pod správnym uhlom záujemca „vidí“ synagógu tam, kde stála. Bola tam sto rokov, kým ju – zanedbanú a spustošenú – nedalo mesto asanovať koncom 70. rokov minulého storočia.
Projekt odborne zastrešoval Pavel Frankl (predseda Židovskej náboženskej obce zo Žiliny, ktorá projekt aj finančne podporila) a martinský popularizátor histórie Igor Dobrovolný.
Akoby zázrakom sa zo zbúranej synagógy vďaka občianskej iniciatíve zachovali dva liatinové stĺpy, ktoré pôvodne niesli ženskú galériu synagógy. Boli vyše 40 rokov schované na neďalekej súkromnej záhrade, kým ich neobjavilo občianske združenie Reštart Martina. V súčasnosti sú vystavené v záhrade Slovenského národného múzea –Etnografického múzea v Martine na Malej hore. Verejnosť ich mohla vidieť spolu s výstavou unikátnych fotografií z interiéru synagógy v rámci špeciálneho koncertu klaviristky a speváčky Karin Sarkisjan vo vestibule SNM.
Michal Beňadik, foto autor a Mira Kramárová