Vo veku 83 rokov zomrel profesor Pavel Traubner, popredný slovenský lekár – neurológ. Profesor Traubner sa špecializoval na choroby nervového systému a jeho prínos v oblasti diagnostiky a liečby neurologických ochorení je neoceniteľný. Množstvo pacientov na neho s vďačnosťou spomína, ako im pomohol v ich zdravotných ťažkostiach. Bol aj výrazne spoločensky angažovaný.
Pavel Traubner sa narodil 2. mája 1941 v Ilave. Bol významným slovenským neurológom, univerzitným profesorom a dlhoročným pedagogickým pracovníkom. Bol tiež prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a predsedom štátneho fondu Pro Slovakia.
Aby mohol chorým ľuďom pomáhať, prekonal náročnú cestu medicínskeho štúdia, klinickej práce, získal mnohé atestácie, dosiahol najvyšší vedecko-pedagogický titul univerzitného profesora, ale nestratil ľudskosť, vzťah k trpiacemu človeku a úctu k životu. Takto ho veľmi presne charakterizuje portál Českej a slovenskej neurológie a neurochirurgie.
Bol autorom mnohých vedeckých publikácií a článkov a svojou prácou zásadným spôsobom prispel k rozvoju neurológie na Slovensku. Prednášal na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, kde sa venoval aj výchove a vzdelávaniu mladých lekárov. Mnohí jeho študenti dnes sami pôsobia ako uznávaní odborníci v oblasti neurológie. Okrem svojej odbornej činnosti bol známy svojím aktívnym prístupom k verejnej osvete a vzdelávaniu verejnosti o neurologických ochoreniach. Jeho snaha zvyšovať povedomie o týchto ochoreniach a podporovať prevenciu prispela k lepšiemu porozumeniu neurologických problémov medzi ľuďmi. Počas svojej kariéry získal mnoho ocenení.
Ako židovské dieťa bol Pavel Traubner vystavený perzekúcii. Skrýval sa pred nacistami v horách s partizánmi. V ostatných rokoch sa usiloval o oživenie a rozvoj židovskej komunity na Slovensku. Jeho životné skúsenosti ho viedli k tomu, že bol tiež výraznou postavou pri presadzovaní ľudských a občianskych práv. Dlhoročná práca a angažovanosť z neho urobili jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej medicíny a svojimi postojmi na strane humanizmu získal celospoločenské uznanie. V jeho aktivitách ho nezastavili ani vážne zdravotné problémy a amputácia nohy, veľkou oporou mu bola jeho manželka, napokon však svoj statočný boj so zhoršujúcou sa chorobou prehral…
Zdroj a foto: Wikipédia, Aktuality.sk, Život