Odišla ďalšia spevácka legenda. Vo veku nedožitých 82 rokov zomrel spevák Dušan Grúň v pondelok ráno o 5:05 v nemocnici na bratislavských Kramároch.
Dušan Grúň patril ku generácii spevákov populárnych najmä v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Vynikal príjemným sýtym hlasom, naspieval viacero veľmi obľúbených hitov. Spievať neprestal ani vo vyššom veku a predovšetkým staršej generácii rád prinášal preslávené piesne z ich mladosti. Celoživotnou láskou a oporou mu popri hudbe bola najmä jeho manželka.
Narodil sa v Žiline 26. mája 1942. Po maturite v roku 1959 v Košiciach sa vybral do Ostravy študovať na baníckej vysokej škole.
K Ostrave sa viažu aj jeho hudobné začiatky. V amatérskej kapele hral na trúbke a trombóne a keďže nik nechcel spievať, ujal sa spevu. Do profesionálneho orchestra Iva Pavlíka sa dostal v roku 1963 a s ním absolvoval prvé rozhlasové a gramofónové nahrávky. S týmto orchestrom a s Karlom Gottom, Waldemarom Matuškom, Helenou Vondráčkovou a ďalšími vystupoval i v západnom Nemecku.
Spieval aj s Ostravským rozhlasovým orchestrom a s orchestrom Rudolfa Sochora. Na spoluprácu ho prizval aj Tanečný orchester Československého rozhlasu s dirigentom Karlom Krautgartnerom.
V orchestri Juraja Velčovského účinkoval od mája 1965. Prvými hitmi s týmto orchestrom boli skladby Hrmí a Starý rodný dom, v origináli Green, Green Grass Of Home speváka Toma Jonesa. So spevákmi Karolom Duchoňom, Janou Kociánovou, Oľgou Szabovou a ďalšími vystupoval v zahraničí.
Väčšinu svojich hitov nahral v období od roku 1968. Boli to skladby napríklad Butterfly, Plavovláska, Kde si bola keď tu hrmelo, Malvína či Synček neplač. Vyšlo mu niekoľko dlhohrajúcich platní a CD nosičov.
Prinášal radosť všetkým generáciám
„Inšpirovali ma hlavne tí speváci, ktorí sa venovali swingu. Ďalej to boli pesničky, ktoré zaznievali v čase mojej puberty v rámci hitparád na Rádiu Luxembourg. Boli to speváci, čo určovali trend a smer. Potom to boli skupiny ako napríklad The Beatles – to bola absolútna skupina, ktorej harmónia, rytmy a spev vytvorili ďalší mostík a krôčik k tomu, čo sa dnes produkuje,“ vyznal sa pri príležitosti svojich 80. narodenín Dušan Grúň.
V 90. rokoch oživil éru slovenskej populárnej piesne Ivan Krajíček s hudobno-zábavným programom Repete, v ktorom často účinkoval aj Dušan Grúň.
Za najkrajšie vo svojej kariére považuje to, že sa mohol venovať tomu, čo ho bavilo a čím sa živí celý život. „Znamená to, že som sa mohol venovať hudbe a spevu. Bol to pre mňa najkrajší dar môjho osudu. Mal som možnosť stretnúť sa s vynikajúcimi muzikantmi a dokonca s nimi aj hrať buď na husliach, na trombóne alebo trubke. Takže pre mňa to bolo veľké zadosťučinenie a poctou, že som sa mohol venovať tomu, čo mám veľmi rád a to muzike,“ rekapituloval spevák na oslave svojho životného jubilea v roku 2022.
V roku 2006 vyšla kompilácia jeho najväčších hitov 20 NAJ. V roku 2012 vydal nový album Lebo ťa mám rád s podtitulom Spomienka na Franka Sinatru, na ktorom prespieval hity tohto populárneho Američana. Potom nasledovali štyri albumy Evergreeny č. 1 až 4 (2012-2014). V apríli 2018 bol jedným zo spevákov na koncerte S úsmevom sa dívam na svet, ktorý bol poctou skladateľovi Pavlovi Zelenayovi.
Aj vo vyššom veku rád vystupoval na mnohých miestach Slovenska, ako o tom svedčí aj fotografia z koncertu na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach. Pred pár rokmi spieval aj vo viacgeneračnom programe slávnostného večera pri odovzdávaní ocenení Senior Friendly. Zaspieval svoje najslávnejšie hity a bez okolkov pridal, správal sa veľmi milo a priateľsky, ochotne sa fotografoval so svojimi fanúšičkami. Takto zostane v našej pamäti…
MN
Zdroj a foto: Aktuality.sk