Leitmotívom tohtoročného Folklórneho festivalu Východná 2023 pod záštitou prezidentky SR sa stali generácie.
Prvý júlový víkend v obci pod Kriváňom tradične patril Folklórnemu festivalu Východná. Už 68. ročník vrcholnej prehliadky slovenského folklóru sa konal od piatka 30. júna do nedele 2. júla. Generácia alebo rýdzejšie, krajšie a tradičnejšie – pokolenie. Pokolenie ľudí spojených vekom, hodnotami, záujmami, cieľmi a potrebami. Akoby po kolenách kráčali pokolenia našich predkov za lepšou budúcnosťou pre nás všetkých. Vo všetkých okamihoch radosti i smútku ich spájali piesne, tance, slová i obrazy, ktoré odjakživa patrili k našej krajine a rovnako sú neoddeliteľnou súčasťou Folklórneho festivalu Východná.
Po generácie tu boli tí, ktorí dbali o blaho rodiny, kde sa tradovala múdrosť o troch grošoch. Z jedného sa žilo, druhý sa vracal predkom a tretí sa investoval do potomkov. Múdrosť troch grošov sa traduje dodnes aj v tradičnej ľudovej kultúre. Z jedného vo folklórnych kolektívoch žijeme. Druhý s úctou vraciame tým, ktorí nám odovzdali svoje bohatstvo, lebo sme pochopili, aký má význam. Tretí dávame mladým, aby našli radosť a chuť objavovať, učiť sa a zahoreli láskou k tradícii. Z pokolenia na pokolenie sa posúva kolobeh nášho žitia.
Preto v programoch FFV 2023 majú svoje miesto všetky generácie interpretov, ale i priaznivcov, divákov, nadšencov a podporovateľov. Na tomto mieste sa stretávajú ľudia s úctou k tradícii a vedno sa radujú, že je stále živá. Folklórny festival Východná organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Spoluorganizátorom je obec Východná. Festival je najstarším a najrozsiahlejším podujatím na Slovensku v oblasti tradičnej kultúry, folklóru a folklorizmu a vrcholnou prehliadkou folklórneho hnutia. Viac z Folklórneho festivalu Východná 2023 na www.festivalvychodna.sk a na sociálnych sieťach festivalu.
Toľko oficiálna správa z Východnej 2023. A je skvelé, že sa tohtoročný festival odohral v znamení generácií, odovzdávania tradícií a krásy ľudového umenia z pokolenia na pokolenie. Pripomeňme, že na tom má nemalú zásluhu seniorské folklórne hnutie, ktoré si na budúci rok pripomenie už svoje štvrťstoročie.
Áno, pred 25 rokmi sa bývalí tanečníci a tanečníčky trenčianskeho súboru Družba rozhodli, že na slávnostný program k jeho jubileu pripravia tiež svoje vystúpenie. Nezostalo pri tom, začali pracovať systematicky a tak vznikol Seniorklub Družba, prvý seniorský folklórny súbor u nás. Dnes už je podobných po celom Slovensku viac než štyridsať, aktívne sa zapájajú takmer dve tisícky nestarnúcich mužov a dám, ktoré sa riadi heslom seniorského folklórneho festivalu – Kým žiješ, tancuj…
Naše Občianske združenie Bagar spolu s viacerými z nich už približne desaťročie pripravuje medzigeneračné kultúrne programy, najznámejší z nich je každoročne Strieborná reťaz, ktorá dáva priestor týmto súborom vo viacerých regiónoch. Nemožno vymenovať všetky, ale pripomeňme aspoň už spomenutý Seniorklub Družba, skupinu Hájiček, seniorov Vršatca či FS Machnáč z Trenčianskeho kraja alebo z opačného konca krajiny napríklad Starišan, seniori z Karpaťaninu či Hnojňaňe z Mihaľovec…A všetko to by sotva fungovalo bez veľkého nasadenia a organizačného kumštu neúnavného Alina Špačka.
Východná 2023 reprezentatívnym spôsobom pripomenula význam generačnej reťaze, ktorá je kľúčová nielen vo folklóre, nielen v kultúre a umení, ale v celom rozpätí života rodiny a spoločnosti vo všetkej jej pestrosti a dynamike.
Miloš Nemeček, prezident OZ Bagar