Magnézium, mnohí ho možno poznáte pod názvom horčík, je pre organizmus veľmi prospešný minerál. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou, problémami so spánkom, so sústredením sa, bolesťami hlavy, svalovými kŕčmi alebo problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vedeli ste, že magnézium je druhým najdôležitejším minerálom ukrývajúcim sa v ľudských bunkách? Na čo všetko sa používa a pri akých problémoch pomáha? Odpovie Monika Dobrotková, farmaceutická laborantka z lekárne Dr. Max B. Bystrica. A dozviete sa aj to, či je možné sa magnéziom predávkovať!
V tele priemerného človeka sa nachádza až 35 g horečnatých katiónov (Mg2+). Tento pomer mnohým veľa neprezradí, ale pravdou je, že plní veľmi dôležité funkcie pre ľudský organizmus. Podieľa sa na mnohých metabolických procesoch. Horčík sa zúčastňuje na prenose nervových signálov, na kontrakcii a relaxácii svalov. Horčík je skrátka pre náš život nenahraditeľný a má veľký biologický význam pre človeka.
Najväčšou zásobárňou horčíka sú kosti a zuby, v ktorých sa nachádza až 70 percent tohto minerálu. V dnešnej populácii, žiaľ, mnoho ľudí trpí jeho nedostatkom. Spozornieť by mal predovšetkým ten, kto trpí ochoreniami obličiek, endokrinného systému, cirhózou pečene alebo cukrovkou. Rovnako tiež aktívni športovci, keďže výskumy ukazujú, že práve títo aktívni ľudia môžu trpieť nedostatkom horčíka.
Prirodzene v strave alebo ako doplnok
Horčík je esenciálny prvok a nevieme si ho sami vytvoriť, preto ho musíme telu dodávať externe. Najideálnejšia cesta, ako sa vyhnúť zníženým hladinám horčíka v organizme, je vyvážená a pestrá strava. Horčík sa prirodzene nachádza v potravinách, ako je napríklad listová zelenina, ryby, mäso, huby, strukoviny, semená, banány, maliny, plnotučné mlieko, jogurty, syry, kakao a minerálne vody.
Pokiaľ ani to nestačí, môžeme siahnuť po preparátoch s obsahom horčíka. Môže ísť o lieky alebo výživové doplnky, v ktorých je horčík prítomný ako dvojmocný katión Mg2+ v chemických zlúčeninách anorganického alebo organického charakteru. Žiaden strach, nejdeme vás skúšať z chémie, a preto si vysvetlíme, čo to presne znamená. Podstata spočíva vo vstrebateľnosti a účinnosti týchto zlúčenín. Niektoré sa vstrebávajú viac a iné menej.
Možnosti výberu sú pomerne pestré
Klinické štúdie dokázali, že organická forma horčíka, kam patrí askorbát, citrát, orotát, aspartát a glycinát horečnatý, sú lepšie vstrebateľné. Naopak, anorganická forma, ako je oxid horečnatý, chlorid horečnatý alebo uhličitan horečnatý, sa vyznačujú nízkou rozpustnosťou v tráviacom trakte, a tým pádom nízkou biologickou dostupnosťou aj napriek zvyčajne vysokému obsahu Mg2+ v jednotlivej dávke. Nevstrebaný podiel horčíka sa z tela vylučuje, viaže na seba vodu a má tak nežiaduce laxatívne účinky.
Efektívne je užívanie nižších dávok (100 – 200 mg) podávaných viackrát za deň (2- až 3x denne) ako jednorazová vysoká dávka, ktorá sa aj tak celá nevstrebe a vylučuje sa stolicou. Pravidelne by mali užívať horčík ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, keďže horčík znižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje vzniku aterosklerózy, ktorá môže viesť až k angíne pectoris.
Horčík by mali užívať pacienti s cukrovkou, pretože zlepšuje hladinu glykémie tým, že zvyšuje senzitivitu receptorov na inzulín. Je dokázané, že horčík zlepšuje predmenštruačný syndróm a pravidelným užívaním znižuje riziko vzniku migrén a iných typov bolesti hlavy. Pri tetánickom syndróme a svalových kŕčoch je vhodné užívať horčík v kombinácii s vitamínom B6 (pyridoxínom), ktorý má priaznivý vplyv na nervový systém a tiež zlepšuje vstrebávanie horčíka.
Pravidelne verzus okamžite
Pri pravidelnom užívaní je lepšie užívať horčík v tabletovej forme. V tom prípade, že potrebujeme dosiahnuť okamžitý účinok, napríklad pri stresových situáciách alebo pri akútnej bolesti, odporúča sa siahnuť po šumivých tabletách, ktoré sa rozpustia v pohári vody. Prípadne po práškoch, ktoré sa sypú priamo do úst, v ktorých sa okamžite rozpúšťajú. Takéto liekové formy sa rýchlejšie rozpúšťajú a vstrebávajú v tráviacom trakte, a preto majú rýchlejší nástup účinku.
Predávkovanie?
Nadmerné množstvo horčíka v organizme má aj odborný názov hypermagneziémia. Je to však zriedkavý stav a v praxi sa skôr stretávame s nedostatkom horčíka, ktorý označujeme ako hypomagneziémia. Vysoké hladiny horčíka môžu vzniknúť pri zlyhávaní obličiek, pri rozpade buniek, pri poškodení pečene a pri predávkovaní sa momentálne veľmi populárnym vitamínom D. Prejavy predávkovania sú zníženie krvného tlaku, rozšírenie ciev, spomalenie srdcovej činnosti, pocit nevoľnosti, zvracanie, poruchy vedomia až útlm dýchania. Môže tiež dôjsť k zníženej hybnosti až paralýze.
Na záver už iba známe príslovia. Aj pri magnéziu platí „všetko s mierou“ alebo „všetkého veľa škodí“.
Zdroj: Dr. Max
Foto: Shutterstock