Keď zahynie posledná včela, ľudstvu zostanú štyri roky existencie, povedal Albert Einstein. Až 75 % druhov plodín a 90 % druhov kvitnúcich rastlín závisí na opeľovačoch a väčšinu opelenia zabezpečujú včely medonosné. Aj to nám pripomína Svetový deň včiel, ktorý pripadá na 20. máj.
Svetový deň včiel sa viaže k dátumu narodenia slovinského včelára Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorý bol v roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni. Tento deň vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2017 a prostredníctvom neho chce zvyšovať povedomie o dôležitosti včiel a iných opeľovačov, ich ohrozeniach a prínose pre udržateľný rozvoj.
Včelárstvu sa na Slovensku venuje okolo vyše 20 000 včelárov, v celej Európe sa tomuto sektoru venuje okolo 1 milióna ľudí. Včely sú považované za najusilovnejšie tvory, na jeden kilogram medu musia navštíviť až milión kvetov a sú schopné doletieť až 6 kilometrov od úľa. Pracujú od štvrtej ráno až do piatej podvečer a za celý svoj život, ktorý trvá iba okolo 35 dní, jedna včielka nazbiera asi pol čajovej lyžičky medu.
Populácie najdôležitejšieho opeľujúceho hmyzu, včiel, neustále klesajú po celé desaťročia a vo viacerých krajinách na severnej pologuli sú považované za ohrozený druh. Dôvodom je najmä ľudská činnosť, odlesňovanie, monokultúrne pestovanie plodín, nekontrolované používanie chemikálií aj zmena klímy. Používanie upravených a ošetrených semien čoraz viac znižuje zdroje peľu a nektáru, čo vedie k poklesu populácií včiel.
Ak by včely raz a navždy zmizli, okamžite by vypukla potravinová kríza. Aj preto ochranárska organizácia Earthwatch Institute vyhlásila včely za najdôležitejšie živé bytosti na Zemi.
Zdroj a foto: SPPK