Na fašiangy sa tradične pečú šišky. Fašiangy trvajú viac týždňov a začínajú sa dňom po sviatku Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou. Po nej sa začína 40 dní pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Fašiangy v minulosti i dnes boli obdobím zábav a jedla.
Tradíciu malo a dodnes má vyprážané pečivo. Lahodné a sýte šišky, pampúšiky, guľky, fánky, chraple, grapne, kreple, fulanki či milostki rozvoniavali v každom kúte Slovenska. Fašiangové šišky si môžete pripraviť podľa receptu Lucie Súkeníkovej.
Šišky
Potrebujeme:
1 kocku droždia
2 PL cukru
250 ml mlieka
500 g hladkej múky
3 žĺtky
kôru z citróna (podľa chuti)
50 g masla
2 maličké štamperlíky rumu
masť/olej na vysmážanie
cukor na posypanie
lekvár (napr. jahodový)
Do hlbokého taniera rozmrvíme droždie a zasypeme ho 2 lyžicami cukru. Lyžičkou opatrne tieto dve zdanlivo nespojiteľné suroviny miešame, o chvíľu sa začne droždie roztápať. Vymiešame ho s cukrom, prilejeme trošku mlieka a počkáme 10 minút, kým trochu napučí.
Zatiaľ si v miske zmiešame múku, rum, maslo, kôru z citróna, zvyšné mlieko, žĺtky a na záver pridáme drožďovú zmes. Vypracujeme hladké cesto, prikryjeme ho čistou suchou utierkou a necháme nakysnúť asi ¾ hodinu. Potom cesto rozvaľkáme na približne 1cm plát a vykrajujeme šišky, môžeme vykrojiť aj stredovú dierku.
V hrnci rozpálime masť (alebo olej) a šišky do nej postupne vkladáme. Tuku by malo byť toľko, aby v ňom šišky plávali, ak sa obávate mastnoty, po vybratí ich nechajte odpočívať na suchej servítke, ktorá prebytočný tuk „vypije“. Aj vďaka pridanému rumu nie sú šišky veľmi mastné. Šišky opekáme z oboch strán. Na záver ich posypeme cukrom a ozdobíme obľúbeným džemom.
Dobrú chuť!
S pozdravom
Lucia Súkeníková
MOJE JEDLO
web: www.moje-jedlo.sk