V tejto polievke sa využíva viacero ingrediencií, dôležitú úlohu zohráva tekvica hokkaido. V skutočnosti tekvice nie sú zeleninou, ale ovocím, ale v kuchyni ich využívame na spôsob zeleniny a to je v tomto prípade dôležitejšie. V našich končinách bola v minulosti známa najmä biela tekvica. Používali sme ju na varenie prívarku, polievky a nakrájanú na plátky sme ju aj vyprážali. Postupne však aj ku nám začali prichádzať iné druhy, ktoré používame v nových receptoch.
Veľmi obľúbená je najmä hokkaido. Jej pôvod je v Ázii, kde už od dávna používa ako jedna z najdôležitejších surovín pri varení. Hlavným dôvodom bolo, že ju mohli využívať tak pri príprave svojich jedál, ako aj pre obživu hospodárskych zvierat. Pestovala sa im ľahko, mohli na ňu využiť väčšinu svojho poľa a mali postarané o zásobu na celú zimnú sezónu. Má vysoký podiel vláknin, obsahuje vitamíny A, B, C, má vysoký podiel omega mastných kyselín, obsahuje železo, zinok, draslík a je plná antioxidantov. Okrem skvelej chute má aj veľa pozitívnych zdravotných účinkov. Má močopudné účinky, vďaka čomu napomáha pri správnej činnosti obličiek. Keďže obsahuje minimum kalórií, môžete ju konzumovať aj pri diétach. V kuchyni sa najčastejšie používa na prívarky a polievky.
Tu je príklad, ako si možno pripraviť Polievku z pečenej zeleniny podľa receptu Lucie Súkeníkovej.
A k tomu nám pridala aj videonávod:
https://www.facebook.com/reel/1182378449643928
Polievka z pečenej zeleniny
500 g hokkaido tekvice
500 g rajčín
2 stredne veľké cibule
5 strúčikov cesnaku
1 PL rozmarínu (môže byť aj sušený)
2 PL olivového oleja (16 g)
1 čl soli
½ l vývaru (zeleninový alebo slepačí/hovädzí)
200 ml kokosového mlieka
Korenie podľa chuti
Na servírovanie
80 g chleba
5 PL kyslej smotany/gr. jogurt
1 jarnú cibuľku
Čili vločky
Skvelá polievka, do ktorej sa dá zakamuflovať akákoľvek zelenina, ktorú práve potrebujete minúť.
Pripravíme si veľký plech, ktorý vystelieme papierom na pečenie. Hokkaido nakrájame na pásiky, rajčiny stačí na polovičky (odstránime jadrovník), cibule na štvrtiny, cesnak ošúpeme a pridáme celý. Posypeme rozmarínom, soľou a pokvapkáme olivovým olejom. Dáme piecť do rúry na 180 stupňov na asi 45 minút. Potom lyžicou upečenú zeleninu poprekladáme do hrnca, prilejeme aj výpek, ktorý nám zostal na plechu. Pridáme trochu z odmeraného množstva vývaru a zmixujeme ponorným mixérom. Netreba pridávať naraz priveľa tekutiny, pretože sa to horšie mixuje. Rozmixovanú zmes dolejeme zvyšným vývarom a kokosovým mliekom. Dobre premiešame, ak je priveľmi hustá, môžeme ešte doliať vodou alebo vývarom. Ochutnáme, osolíme a okoreníme ešte podľa svojej chuti.
Starší chlieb nakrájame na kocky a na suchej panvici ho za občasného prehodenia opečieme do chrumkava. Polievku naservírujeme do taniera, pridáme za lyžicu smotany alebo gréckeho jogurtu, prisypeme pripravené krutóny, jarnú cibuľku na ozdobu, chilli vločky a podávame.
Dobrú chuť!
S pozdravom
Lucia Súkeníková
MOJE JEDLO
web: www.moje-jedlo.sk