Fazuľová polievka je oddávna súčasťou tradičnej slovenskej kuchyne. Slováci sú zvyknutí na jednoduché a chutné jedlá, ktoré im prinášajú potešenie a pocit domova. Fazuľa je aj dnes relatívne cenovo dostupnou surovinou. Pre jej pestovanie nie je potrebný veľký priestor, a preto ju mnohí pestujú aj vo vlastných záhradách.
Existuje mnoho rôznych verzií fazuľovej polievky z rôznych kuchýň a regiónov. A hoci je táto polievka rozdielna takmer v každej rodine, v zásade sa jedná o polievku pripravenú varením alebo dusením fazuľových bôbov (často vo vývare alebo niekde aj v paradajkovom základe), spolu s ďalšími prídavnými zložkami, ako je zelenina, bylinky, korenie a často aj mäso. Polievka z fazule je známa svojou nezameniteľnou chuťou a vysokou výživnou hodnotou. História tohto jedla siaha do starovekých čias, keď ľudia začali fazuľu pestovať. Polievka sa potom stala populárnou pre svoju výživnú hodnotu a schopnosť zasýtiť hlad.
Objavila sa v rôznych kultúrach a kuchyniach po celom svete. A už aj v minulosti mala značný význam, pretože fazuľa bola vždy cenovo dostupnou a ľahko skladovateľnou potravinou. V rôznych kultúrach a regiónoch sa zároveň posúvala do rôznych chutí podľa dostupných ingrediencií a miestnych chutí. Môžeme ju nájsť v mnohých krajinách či regiónoch sveta.
Tu je príklad, ako si možno pripraviť Fazuľovú polievku s domácimi slížmi podľa receptu Lucie Súkeníkovej.
Fazuľová polievka s domácimi slížmi
Na 4 litre polievky potrebujeme:
1/2 kg maslovej fazule (veľké fazule)
4 mrkvy
2 peržleny
½ zeleru
2 – 3 zemiaky
2 – 3 strúčiky cesnaku
údenú slanina/klobásku/rebrá/mäso
1 PL masti
cibuľu
2 čl mletej sladkej papriky
2 bobkové listy
cca 5 guľôčok korenia
asi 1 čl soli
trochu majoránky podľa chuti
Začneme deň vopred tým, že si vo väčšej miske namočíme fazuľu. Veľká, tzv. maslová fazula potrebuje byť namočená aspoň 12h, preto je ideálne namočiť ju večer pred plánovaným varením. Dbáme na to, aby bolo vody aspoň raz toľko, ako fazule. Na druhý deň fazuľu zlejeme, prepláchneme, dáme do hrnca, pridáme aj údenú zložku, ktorá dodá jedinečnú chuť a zalejeme ju čerstvou vodou asi 2 cm nad povrch. Varíme asi pol hodinu. Po uplynutí pol hodiny pridáme nakrájanú očistenú mrkvu, petržlen, zeler a zemiaky. Pridáme zopár guľôčok čierneho korenia, bobkový list, pridáme aj soľ podľa chuti, celý cesnak, všetko zalejeme vodou podľa potreby a varíme asi 30 minút, kým všetko nezmäkne. Kým sa všetko varí, pripravíme si paprikovú zásmažku.
Na panvici necháme rozpustiť lyžicu masti, opražíme na nej nadrobno nasekanú cibuľu do sklovita. Potom stiahneme plameň, pridáme mletú sladkú papriku, mierne popražíme, prilejeme trošku vody, dobre premiešame a nalejeme ju do polievky. Necháme krátko prevrieť. Polievku ochutnáme a v prípade potreby dosolíme. Údenú zložku vyberieme, nakrájame nadrobno a vrátime do polievky. Do hotovej polievky primiešame v dlaniach rozotretú majoránku. Podávame s domácimi slížmi.
Slíže si pripravíme jednoducho:
500 polohrubej múky + múka na pomúčenie dosky a cesta
štipku soli
1 vajce veľkosti M
cca 200 g vody
Do misy nasypeme múku, pridáme soľ a vajce. Z odváženého množstva vody prilievame k tejto zmesi postupne, množstvo vody je orientačné, záleží od savosti múky aj od veľkosti použitého vajíčka, koľko vody bude nakoniec treba. Cesto na slíže by malo mať konzistenciu ako plastelína, tuhšie, no stále poddajné, aby sa dalo vaľkať. Pomúčime si dosku, cesto si môžeme rozdeliť na viac častí a každú z nich vyvaľkáme na čo najtenší plát. Plát nakrájame na pásy takej hrúbky, aké dlhé slíže chceme mať. Pásy pomúčime, navrstvíme na seba a nožom krájame na slíže požadovanej šírky. Vyvaríme ich v slanej vode, scedíme, omastíme olejom, aby sa nelepili. Podávame ich samostatne alebo ako súčasť polievok. Z tohoto cesta sa dajú vyrobiť cestoviny rôznych tvarov, napr. fliačky. Ak máme strojček na cestoviny, dokážeme urobiť aj tenučké slíže vhodné do vývaru, obyčajným valčekom sa nám také tenučké nepodaria…
Dobrú chuť!
S pozdravom
Lucia Súkeníková
MOJE JEDLO
web: www.moje-jedlo.sk