Prichádza ďalšia letná zmena v našej kuchyni. Stravovací plán teraz občerství práve dozrievajúca zelenina ako cuketa, kaleráb, paprika atď., ktoré nájdu využitie nielen v našich šalátoch.
Hovorí sa, že cukety sú vlastne málo dozreté tekvice. ktoré sa do Európy dostali cez Taliansko z Južnej Ameriky. Môžu sa podávať vo forme šalátov, ale výborne chutí aj tepelne upravovaná. Neverili by ste, ale jedlé sú dokonca aj nažlto svietiace kvety. Cuketa má obsah tuku len 20 kilokalórií na 100 g a z väčšej časti pozostáva len z vody. Je teda pre náš organizmus ľahko stráviteľná.
Je pravdou že cuketa vlastne pochádza z tekvice a do Európy sa dostala niekedy v priebehu 70tich rokov. Jej motto by mohlo znieť aj “milujte sa a množte sa“, pretože ak sa cuketa cíti na určitom mieste dobre, rodí takmer bez prestávky. Čím viacej úrody zoberiete, tým viac plodov je schopná vyprodukovať.
Kvety mladej cukety sú v mnohých krajinách obľúbenou pochúťkou, hlavne ak sú samičky a už sú obdarené plodom asi o dĺžke jedného palca.
Šupka je bohatá na karotíny a magnézium, cukina obsahuje aj minerály ako fosfor a železo.
Podporuje schopnosť koncentrácie zároveň a výkon ľudského organizmu a zároveň sú schopné v prípade potreby ho odvodniť.
Pri kúpe by sme mali vyberať pevné plody, ktoré nemajú žiadne stopy choroby alebo poškodenia na šupke. Prednosť by mali dostať menšie, miernemu tlaku odolné kusy. A hlavne, nekupujte zbytočne viac cukety ako viete spotrebovať, aj keď v chladničke dokážu zostať čerstvé až do 3 týždňov.
Cukety pred samotnou úpravou umyjeme a zrežeme na oboch stranách. Ak je už plod veľmi zrelý, vyberieme vnútro spolu s jadrami. Pri mladých plodoch túto dužinu odstraňovať nemusíme.
Tu je príklad, ako si možno pripraviť Cuketový prívarok podľa receptu Lucie Súkeníkovej.
Cuketový prívarok
Potrebujeme:
1 väčšiu cuketu
1 cibuľu
2 strúčiky cesnaku
1 PL masti/masla
2 PL hladkej múky
soľ, korenie
200 ml smotany (na šľahanie 33% alebo na varenie 12%)
150 ml vývaru/mlieka
ocot
Tekvicu ošúpeme, prerežeme a zbavíme jadierok. Nastrúhame nahrubo. Ak použijete cuketu, nemusíte ju šúpať, prívarok bude mať krajšiu zelenšiu farbu. Na masti/masle opražíme nadrobno nasekanú cibuľku do zlatista. Potom pridáme tekvicu alebo cuketu a popražíme asi 5 minút. Tekvica/cuketa pustí šťavu, ale pre istotu ešte dolejte mlieko, prípadne vývar, ktorý dodá plnšiu a lepšiu chuť a tekvicu/cuketu chvíľku povarte. Nie však dlho, aby zostala chrumkavá, vtedy je najlepšia.
Medzitým si v smotane (odporúčam šľahačkovú) rozhabarkujte hladkú múku a celú zmes vlejte do hrnca k cukete/tekvici. Pretlačte aj 2 strúčiky cesnaku, zamiešajte a nechajte krátko prejsť varom. Osoľte a okoreňte podľa chuti, ak treba, pridajte trošku octu na vylepšenie chuti. Ocot treba pridávať opatrne, vždy odoberte za naberačku z váry, pridajte trošku octu, rozmiešajte a následne vráťte späť. Takto zabránite zrazeniu. Ak by sa predsa len ocot so smotanou zrazil, použite štipku sódy bikarbóny.
Podávame s volským okom a zemiačikmi, prípadne s čerstvým chlebom a opečeným párkom.
Dobrú chuť!
S pozdravom
Lucia Súkeníková
MOJE JEDLO
web: www.moje-jedlo.sk