Nedávno sa v Martin v priestoroch Penziónu Ľadoveň uskutočnilo Extra Diškurovanie na tému 100 rokov ateliérov v Tatra domoch. Hosťom nadšenca martinskej histórie a architektúry, autora projektu „diškurovania“ Igora Dobrovolného bol zberateľ a zanietený obdivovateľ umenia Ján Maruňák.
„Diškurovanie“ je projekt pravidelných stretnutí obdivovateľov martinskej histórie, osobností a architektúry s I. Dobrovolným a jeho hosťami. V úvode tohto „extra diškurovania“ sa diškurenti dozvedeli o výstavbe Tatra domov a taktiež o architektovi, ktorý tieto obytné domy projektoval – M. M. Harmincovi. V tej dobe (20. roky 20. stor.) išlo o vskutku nezvyčajné stavby, ktoré svojím významom ďaleko presahovali hranice Martina. (Postavila ich Tatrabanka, preto názov „Tatra domy“.) Ich výnimočnosť spočívala v podkrovných ateliéroch pre maliarov pôsobiacich v Turč. Sv. Martine. V každom z troch obytných domov sa nachádzali dva ateliéry.
Nosnou témou prednášky, výkladu i diskusie bol význam týchto ateliérov pre kultúrny rozvoj mesta, ktorý zúčastneným „diškurentom“ predstavil J. Maruňák. Spracovaný odborný zoznam všetkých maliarov žijúcich v týchto ateliéroch počas sto rokov, ich dielo a život, bola priam vedecká práca Jána Maruňáka. Ako zaznelo od autorov Diškurovania, v Martine sú Tatra domy na Kuzmányho ul. niečo jedinečné, ojedinelé, čo sa nenachádzalo v celom bývalom Československu a o čom (žiaľ) netušia už ani mnohí Martinčania.
Veď si len preleťme mená umelcov, ktorí obývali a využívali spomenuté ateliéry v Tatra domoch v Martine.
Prvý Tatra dom: Martin Benka, František Tanóczky, Peter Maruňák, Emil Makovický, Ivan Štubňa, Ladislav Záborský.
Druhý Tatra dom: Arnold Weisz Kubínčan, Štefan Milovan Kraker, Oto Opršal, Milan Laluha, Bohuslav Záboj Kuľhavý, Ľudovít Lukáč, Ján Novosedliak, Milan Thomka Mitrovský, Miroslav Marček, (spisovateľ) Ján Johanides, Jozef Vongrej, Milan Hrabovský, Peter Bak.
Tretí Tatra dom: Janko Alexy, Miloš A. Bazovský, Ivan Šimko, Dušan Šimko, Peter Šabo.
Viacerí z nich patria do zlatého fondu slovenského výtvarného umenia a ich diela obdivujeme v Slovenskej národnej galérii či v iných galériách. A ateliéry dodnes slúžia a Tatra domy stoja dodnes ako významné pamiatky na dobu, keď bol Martin „Mekkou Slovenska“.
Michal Beňadik, fotografie: Milan Brandejský, Ľubomír Chochula