Ladný pohyb nie je len doménou tanca. Rovnako Tai Chi patrí medzi cvičenia, ktoré dokážu očariť prizerajúcich sa plynulým, ladným a ľahkým pohybom. Pri cvičení Tai Chi sú pohyby plynulé, nezastavujú sa, sú akoby kruhové, boky sú osou, horná a dolná časť sa nasledujú a celé telo tvorí jeden celok. Pohyby sú harmonické, ťažisko udržiava stabilitu. Z človeka cvičiaceho Tai Chi vyžaruje nie len sústredenosť, ale aj hlboký pokoj.
Napriek tomu, že Tai Chi mnohí prirovnávajú skôr k tancu, nenechajte sa nimi zmiasť. Ide o bojové umenie s celkom dlhou a zaujímavou históriou vzniku. Tai Chi alebo tieňový box je jedným z najcharakteristickejších predstaviteľov bojových umení vnútorných štýlov. Aj keď o jeho zakladateľovi a vzniku panujú rozdielne názory, medzi odborníkmi prevažuje presvedčenie, že všetky štýly vychádzajú zo štýlu chen a za zakladateľa sa považuje Chen Wangting. Vo všeobecnosti možno o pôvode Tai Ji quanu povedať, že spájal techniky významných bojovníkov, ktoré kombinoval so starým učením a s umením qi gong, tradičnou čínskou medicínou, učením o akupunktúrnych bodoch a o piatich elementoch.
A možno práve vďaka zlúčeniu všetkých týchto techník prináša pravidelné cvičenie Tai Ji toľko pozitívnych účinkov. Ako hovoria štúdie, tento typ cvičenia rozvíja nie len koordináciu a rovnováhu, ale aj silu a vytrvalosť. A nie len to, prostredníctvom tejto formy cvičenia trénujeme mozog a zlepšujeme si aj náladu. Pri pravidelnom cvičení sa dá Tai Chi porovnať so silovým tréningom a rýchlou chôdzou. Pri správnom cvičení sa posilňujú nie len svaly horných a dolný končatín, ale aj svalový korzet. Ten je zodpovedný za správne držanie tela, čím pôsobí preventívne proti bolesti chrbta.
Tai Chi zlepšuje rovnováhu a podľa niektorých štúdií napomáha znížiť riziko pádov vďaka tomu, že zlepšuje propriocepciu, teda prijímanie podnetov o polohe tela. Propriocepcia je jedným z dôležitých prvkov rovnováhy a je ovplyvnená procesom starnutia, ale môže byť zhoršená aj v dôsledku niektorých diagnóz. Tai Chi zlepšuje tiež funkciu senzorických neurónov vo vnútornom uchu a nervovo-svalovú koordináciu. Zlepšenie motorických schopností pomáha nie len v prevencii pádov, ale niektoré štúdie poukázali na to, že tréning Tai Chi pomáha znižovať aj samotný strach z pádu u seniorov, ktorí už túto negatívnu skúsenosť majú. Aj keď Tai Chi nie je klasickou ukážkou aeróbneho cvičenia, dôraz na správne dýchanie počas cvičenia, ako aj rýchlosť a rozsah pohybov, môžu podporiť adaptačné zmeny srdcovocievneho systému, a teda aeróbnu zdatnosť.
Štúdie dokumentujú výrazné zdravotné benefity tejto formy cvičenia na:
- redukciu stresu, úzkosti a depresie,
- zlepšenie nálady,
- zvýšenie aeróbnej zdatnosti,
- zvýšenie energie a vytrvalosti,
- zlepšenie flexibility kĺbov a rovnováhy,
- zvýšenie svalovej sily.
Niektoré dôkazy naznačujú, že Tai Chi môže tiež pomôcť:
- zlepšiť kvality spánku,
- posilniť imunitný systém,
- znížiť krvný tlak a redukovať riziká metabolického syndrómu,
- redukovať bolesti kĺbov,
- zmierniť príznaky kongestívneho zlyhávanie srdca,
- zlepšiť celkovú pohodu,
- redukovať riziko pádov u starších dospelých,
- zlepšiť kognitívne funkcie u seniorov, ako je napríklad pamäť.
V prípade Tai Chi máme výhodu, že argument „pre mňa už toto cvičenie nie je“ neobstojí, keďže po celom svete je obrovský počet dôkazov, že Tai Chi môžu cvičiť ľudia skutočne v každom veku. Je pravdou, že začiatky môžu byť ťažšie, ale verte, oplatí sa to. Pri pravidelnom cvičení 2-krát do týždňa si všimnete prvé pozitíva asi po štyroch mesiacoch. A že vám i potom nie vždy pôjde učenie ľahko? Nevadí, najdôležitejšie je nevzdať sa hneď pri prvej prekážke a pri dostatočnom počte opakovaní z vás budú majstri.
Takže smelo do toho!
Lucia Slobodová