Strieborná reťaz 2021 v Trenčíne – Opatovej bola priam symbolická. V programe vystúpili súbory, ktoré boli doslova na začiatku rozvoja seniorského folklórneho hnutia. Seniorklub Družba bol v roku 1999 úplne prvý, ktorý rozprúdil toto hnutie a to už narástlo na viac než štyridsať seniorských súborov s nemenej ako 1 500 tanečníčkami a tanečníkmi, spevákmi a hudobníkmi. Senior Vršatec vznikol iba o tri roky neskôr, na budúci rok teda oslávi dvadsiatku a kvalitu mu môžu závidieť aj oveľa mladší.
Práca so seniormi a vzťah k ľudovému umeniu sa výrazne prejavuje vo významnom cyklickom projekte Občianskeho združenia Bagar, nazvanom Strieborná reťaz. Je venovaný seniorskému a medzigeneračnému folklóru a vystupujú v ňom tanečné a spevácke súbory s aktívnymi členmi, ktorých rodné listy majú starší dátum – a spolu s nimi kolektívy detí a mládeže, ktoré neraz k ľudovému umeniu pritiahli vzory skúsenejších predchodcov a často seniori takéto súbory vedú.
Detský folklórny súbor Dolina z Bratislavy je príkladom, aká je dôležitá úloha skúsenejšej generácie. Jeho dlhoročná vedúca Naďa Čermáková začínala v najznámejšom stredoškolskom folklórnom súbore Trenčan, pokračovala v Lúčnici a viac rokov viedla aj Tanečnice z Lúčnice – seniorky. Teraz lásku k ľudovému umeniu odovzdáva stále ďalším a ďalším z najmladšej generácie.
Súbor Dolina vystúpil v programe Strieborná reťaz 2021 v Bratislave – Karlovej Vsi. Seniorský pól tu reprezentoval foklórny súbor Nafurt. Tvoria ho tanečnice a tanečníci, ktorí pôsobili v bratislavských súboroch Ružinov a Dopravár a vrátili sa na javisko po dvoch desaťročiach. Súbor vznikol pred čosi viac než dvomi rokmi a už má pekný repertoár a úrovňou sa dôstojne zaraďuje do seniorského folklórneho hnutia. Pri jeho predstavovaní zaznelo, že ak má známy seniorský festival v Bodovke pri Trenčíne heslo Kým žiješ, tancuj, nuž tento súbor v podstate to isté vyjadruje stručným bratislavským – Nafurt. Strednú generáciu reprezentoval známy spevák a inštrumentalista Ľuboš Straka, ktorý fujary aj ďalšie ľudové nástroje sám vyrába.
Oba programy obohatila stále skvelá recitátorka Ida Rapaičová. Priblížila hĺbku zakladateľských diel slovenskej poézie i málo známu báseň Ľudovíta Štúra. A z Hájnikovej ženy očividne celkom zámerne vybrala burcujúcu pasáž o ničení lesov. Pripomenula, že Hviezdoslav nie je len učebnicovým velikánom minulosti, ale s priam prorocku naliehavosťou hovorí o kľúčovom probléme súčasnosti, záchrane prírody a planéty.
Strieborná reťaz teda pokračuje, tretím a záverečným tohtoročným ohnivkom by mala byť už tradične Detva. Veríme, že nám to zhoršujúca sa pandémia umožní…
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky