Rudolf Sloboda patril medzi najuznávanejších aj najrozporuplnejších slovenských spisovateľov. Zo života sa rozhodol odísť dobrovoľne 6. októbra 1995. Prozaik, básnik, esejista, dramatik a autor literatúry pre deti bol popredným predstaviteľom novej vlny v slovenskej literatúre. Jeho diela dodnes nadchýnajú úprimnosťou a svojským humorom.
Našu literatúru obohatil o dvadsaťdva prozaických kníh a básnickú zbierku Večerná otázka vtákovi. Príbehy sú postavené na jeho vlastných zážitkoch a životných skúsenostiach. Písal o láske, žiarlivosti, erotike, sexuálnych vzťahoch, ale i osamelosti a hľadaní zmyslu života.
Rudolf Sloboda sa narodil 16. apríla 1938 v Devínskej Novej Vsi, začal študovať na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Po vojenčine pracoval v ostravských baniach a železiarňach, po návrate bol redaktorom vo vydavateľstve Smena a dramaturgom v Slovenskej filmovej tvorbe. Bol aj hercom, natočil štyri filmy a od roku 1988 pôsobil ako spisovateľ na voľnej nohe. So svojou manželkou, ktorá mala psychické problémy a dcérou žili v skromných pomeroch. Počas života sa opakovane liečil z alkoholizmu, posledné roky života bol abstinent.
Literárne Rudolf Sloboda debutoval v roku 1958 poviedkou Do toho domu sa vchádzalo širokou bránou, v Ostrave začal v roku 1965 písať svoj prvý román Narcis. Na základe vlastnej životnej skúsenosti stvárnil osudy mladého človeka hľadajúceho osobnú nezávislosť a možnosti slobodnej tvorby. V roku 1982 vydal svoje kľúčové dielo, román Rozum – príbeh intelektuála z literárnych kruhov hľadajúceho východisko z bludného kruhu problémov totalitnej spoločnosti.
V posledných rokoch života napísal diela Rubato, Krv a Jeseň aj divadelné hry Armagedon na Grbe a Macocha. Pre deti napísal príbeh zo života dedinského chlapca Hraničný kameň. Dôležitou súčasťou Slobodovho života bolo písanie denníkov. Mnohé z nich zničil, neúplnú zachovalú časť vydal jeho zať, prekladateľ Oto Havrila.
Spisovateľ Rudolf Sloboda sa vo veku 57 rokov 6. októbra 1995 obesil vo svojom dome v Devínskej Novej Vsi.
Od roku 2017 má Rudolf Sloboda v Devínskej Novej Vsi pomník so svojou bustou. Najtrvalejší si však vytvoril svojim dielom, mnohými označovaným za výnimočné. A niet sporu, že svoj rozorvaný život s tragickým koncom dokázal pozoruhodným spôsobom zobraziť vo svojej tvorbe.
Zdroj a foto: Wikipédia, Teraz.sk, ČSFD, RTVS