Ladislav Hecht bol najlepší slovenský tenista medzivojnového obdobia a zrejme aj celej našej tenisovej histórie. Patril medzi prvých Slovákov, ktorí preslávili náš tenis, vo svojej dobe sa zaradil medzi desať najlepších hráčov sveta. Ladislav Hecht sa narodil 31. augusta 1909 v Žiline.
S tenisom začínal v jedenástich rokoch a údajne denne tri hodiny hral o stenu. Neskôr sa vypracoval na vynikajúceho hráa. V Davisovom pohári odohral Ladislav Hecht v rokoch 1931 – 1938 za Československo v 18 stretnutiach 29 dvojhier a 8 štvorhier. Patril medzi prvých Slovákov, ktorí preslávili náš tenis. V európskom rebríčku roku 1934 bol ôsmy, 1938 deviaty a patril do najlepšej desiatky sveta.
Parádnym úderom Ladislava Hechta bol jeho bekhend, vynikal však aj istotou ostatných úderov. Hecht sa chcel zlepšovať, preto sa presťahoval do Prahy. Jeho príklad nasledovalo viacero slovenských hráčov. Stal sa členom I. LTK Praha. Vo svojej daviscupovej premiére zdolal vo finálovom stretnutí európskeho pásma proti Veľkej Británii jedného z najlepších svetových hráčov Bunnyho Austina, ale súboj Čekoslovensko prehralo 1:4.
Spolu s libereckým Roderichom Menzelom, v tom čase najlepším československým tenistom, ktorého roku 1931 vystriedal na poste jednotky, vyhrali vo štvorhre medzinárodné majstrovstvá republiky. Triumfovali aj na známom turnaji Butler Trophy v Monte Carle. S Menzelom roku 1937 hrali semifinále štvorhry vo Wimbledone, kde žilinský rodák štartoval osem ráz. Roku 1932 vyhral na prvej makabiáde v Tel Avive.
Tenista židovského pôvodu do USA emigroval pred nacistickou hrozbou v roku 1938. Ešte roku 1941 ho zaradili do najlepšej desiatky sveta, tenis hral až do svojej osemdesiatky a zanechal ho kvôli chorobe. Hechtovi sa dostalo mimoriadnej pocty, keď sa po 46 rokoch vrátil ako hosť do Wimbledonu – pozvali ho do kráľovskej lóže.
Ladislav Hecht zomrel 27. mája 2004 v newyorskom Kew Gardens ako 94-ročný. Do Siene slávy slovenského tenisu ho uviedli 18. apríla 2007.
Zdroj a foto: STZ, Wikipédia, MY Žilina, Slováci vo svete