Britský herec Richard Burton bol jednou z najväčších mužských hviezd filmového plátna. Napriek svojim presvedčivým hereckým výkonom nikdy nezískal filmového Oscara, aj keď je jedným z rekordérov v nomináciách na toto ocenenie, keď to bolo až sedemkrát. Zomrel pred 40 rokmi 5. augusta 1984.
Richard Burton, vlastným menom Richard Walter Jenkins, sa narodil 10. novembra 1925 v juhowaleskom Pontrhydyfene vo Veľkej Británii. Bol synom uhliara, narodil sa ako dvanáste z trinástich detí. Vo veku dvoch rokov prišiel o matku a otec alkoholik sa nedokázal o rodinu postarať. Výchovy malého Richarda sa ujala o dvadsať rokov staršia sestra Cecilia s manželom. Pätnásťročný musel opustiť školu a zamestnal sa ako pomocník v galantérii. Vďaka účinkovaniu v centre pre mladých sa vrátil na strednú školu, kde si ho všimol učiteľ a producent BBC Philip Burton, ktorý v ňom objavil umelecké vlohy. Richarda si neskôr adoptoval, dal mu aj svoje priezvisko Burton a pomohol mu dostať sa na prestížnu Oxfordskú univerzitu.
Už počas štúdií na seba mladík upozornil najmä úlohami v hrách Williama Shakespearea. V divadle debutoval v roku 1945 a jeho prvým filmom boli Posledné dni v Dolwyne v roku 1949. Na konci 50. rokov minulého storočia sa stal uznávaným hercom tzv. novej vlny. Chýr o výbornom hercovi sa dostal až do Hollywoodu, kde sa po prvý raz predstavil vo filme Moja sesternica Rachel v roku 1952.
Päť manželstiev, opakované s Liz Taylorovou
Do manželského zväzku vstúpil Richard Burton päťkrát. Jeho prvou ženou bola herečka Sybil Williamsová, s ktorou si padli do oka pri nakrúcaní jeho prvého filmu. Mali spolu dcéry Kate a Jessicu. Počas manželstva so Sybil sa Burtonova rodina presťahovala do švajčiarskeho Céligny v ženevskom kantóne. Dôvodom boli vysoké dane a náklady na bývanie vo Veľkej Británii.
Burton bol jedným z tých, ktorí mali to šťastie zahrať si v roku 1963 v dovtedy najdrahšom filmovom projekte štúdia Fox, historickom veľkofilme Kleopatra. Pri jeho nakrúcaní stretol aj svoju osudovú partnerku Elizabeth Taylorovú. Po slávnej Kleopatre nasledovalo viac ako desaťročné spoločné manželstvo. Rozviedli sa v roku 1974, no o rok neskôr sa na jeden rok znova zosobášili. Spoločne si adoptovali malé nemecké dievčatko Mariu, ktorá dostala priezvisko po známom hercovi.
Pred Kleopatrou natočili najprv prvý spoločný britský film Vplyvní ľudia a vtedy sa začala ich bláznivá láska. Bili sa a milovali. Spočiatku medzi nimi panovalo nepriateľstvo, ktoré sa rýchlo zmenilo na vášnivú lásku. Ich najväčším úspechom bol film Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, za ktorý Liz Taylorová získala Oscara a Richard Burton bol na neho nominovaný, obaja za najlepšieho herca v hlavnej úlohe.
Po druhom rozvode s Liz Taylorovou sa Burton oženil štvrtýkrát, jeho manželkou sa v roku 1976 stala Susan Huntová, ktorú spoznal v divadle a kvôli nemu sa rozviedla so známym pretekárom Formuly 1 Jamesom Huntom. Vydržali spolu šesť rokov. V roku 1983 si ako piatu v poradí zobral Burton za manželku Sally Hayovú, mladú asistentku produkcie a rozdelila ich až náhla smrť herca v roku 1984.
Alkohol a sto cigariet denne
V roku 1970 britská kráľovná udelila Burtonovi titul Commander of the Order of the British Empire a zdalo sa, že je na ceste k absolútnym výšinám. Smrťou staršieho brata Ifora v roku 1972, ktorého si slávny herec vážil a rešpektoval, sa však začali stupňovať Burtonove problémy s alkoholom. V poslednom roku života dokončil adaptáciu Orwellovho románu 1984 a rok predtým televízny film Alica v krajine zázrakov. Pripravoval sa na hlavnú úlohu v pokračovaní vojnového filmu Divoké husi, ale k tejto práci sa už nedostal, pretože nečakane zomrel.
Nemal ešte ani 59 rokov, keď 5. augusta 1984 náhle zomrel na krvácanie do mozgu. Silný fajčiar, niekedy až sto cigariet denne, bol od mladého veku aj konzumentom alkoholu a tohto zlozvyku sa nezbavil do smrti. Pravdepodobne aj to urýchlilo jeho skorý odchod z tohto sveta. Richard Burton zomrel vo švajčiarskom meste Céligny. A hoci bulvár aj po jeho smrti najčastejšie prepiera jeho búrlivý vzťah s Liz Taylorovou mali by sme si ho pamätať najmä ako skvelého divadelného aj filmového herca.
Málo sa tiež pripomína, že bol jedným z prvých ambasádorov dobrej vôle Úradu Vysokého komisára Organizácie spojených národov pre utečencov UNHCR a už pred viac než polstoročím sa venoval téme utečencov a globálnej migrácie, čo je dnes jedným z najväčších problémov súčasného sveta.
Zdroj a foto: Wikipédia, ČSFD, Teraz.sk, UNHCR