Napriek pandémii, v pomerne krátkej prestávke medzi jej dvomi vlnami, sa už tradične v obci Krivosúd – Bodovka neďaleko Trenčína odohral najvýznamnejší slovenský festival seniorských folklórych súborov pod názvom Kým žiješ, tancuj. Bol to už jeho sedemnásty ročník.
Zúčastnili sa na ňom chlapská spevácka skupina Škrupinka Trenčín, Kopa Myjava, Seniorklub Družba Trenčín, Senior Považan Považská Bystrica a Senior Vtáčnik Prievidza. Všetko súbory z Trenčianskeho kraja a treba všetkým a tiež organizátorom zložiť poklonu, že sa zišli a predviedli aj v tejto zložitej situácii. Pohľad na históriu tohto podujatia dokumentuje, že sa stal nielen jedinečnou prehliadkou nášho seniorského folklórneho hnutia, ale aj významným impulzom pre jeho pozoruhodný rozmach ako jeden z najpôsobivejších príkladov aktívneho starnutia v praxi.
Podarilo sa nám objaviť správu z roku 2003, keď regionálne noviny píšu o celkom prvom ročníku: „ Jedna z najmenších obcí trenčianskeho okresu Krivosúd-Bodovka hostila poslednú májovú sobotu účastníkov prvého slovenského folklórneho festivalu seniorov. Všetci účinkujúci počas svojej mladosti účinkovali v rôznych folklórnych súboroch. Po rokoch pôstu pohybu sa rozhodli nadviazať na dobu spred niekoľkých rokov…Na javisku sa vystriedali účinkujúci z obcí Krivosúd-Bodovka, Beckov, Trenčianske Stankovce, Kálnica a Selec. Po nich nastúpili na pódium bývalí členovia folklórnych súborov. Divákom sa tak predstavili súbory Seniorklub Družba z Trenčína, Považan z Považskej Bystrice,Skaličan zo Skalice, Kopa z Myjavy, Dargov z Košíc a ako hosť súbor Old Stars z Uherského Hradišťa …“
Seniorklub Družba bol nielen pri zrode tohto festivalu, ale aj celého hnutia a pri šiestom ročníku jeho vedúci Ladislav Tarbajovský píše, že takýchto seniorských súborov je už okolo pätnásť. Na ďalšom, siedmom ročníku na festival prišli Mostár z Brezna, Vršatec z Dubnice nad Váhom, Partizán zo Slovenskej Lupče, Detvani z Detvy, Seniorklub Družba, Omladina z Košíc, medzigeneračný rozmer a odovzdávanie ľudových tradíciu dokumentoval detský folklórny súbor Malý Vtáčnik z Prievidze.
Odvtedy uplynulo desaťročie, festival, ktorého niektoré ročníky prebehli v neďalekých Veľkých Bierovciach, sa stal pódiom prezentácie nášho seniorského folklóru. Prichádzali pravidelní účastníci z blízkeho regiónu, ale aj mnohí ďalší až po vzdialený Prešov a jeho Starišan či zástupcu rusínskych tradícií, seniorov súboru Karpaťanin. Dnes je to spolu viac než štyridsať súborov po celom Slovensku, v ktorých tancuje, spieva a muzicíruje okolo jeden a pol tisícky seniorov.
Mnohí z nich sa predstavili už vo viacerých ročníkoch projektu Strieborná reťaz, ktorý organizuje občianske zduženie Bagar. Ten zvolil inú formu prezentácie seniorského a medzigeneračného foklóru, nie na jednom mieste, ale reťaz programov vždy predovšetkým lokálnych a regionálnych súborov naprieč krajinou od Bratislavy cez Trenčín, Banskú Bystricu či Detvu po Prešov. Všetkých spája spoločné heslo: Kým žiješ, tancuj – kým tancuješ, žiješ…