Svet informácií je čoraz mohutnejší, košatejší a zložitejší. K tradičným médiám – periodickej tlači, rozhlasu a televízii – veľmi dynamicky pribudli digitálne médiá a sociálne siete. Informácie zasahujú do nášho života na každom kroku.
Každý jednotlivec vníma informácie individuálne a orientuje sa lepšie či horšie v tomto bohato štrukturovanom informačnom svete. Nájdeme však spoločné črty pre jednotlivé veľké skupiny ľudí aj v členení podľa veku. Už na prvý pohľad je napríklad zrejmé, že mladá generácia oveľa menej využíva tradičné médiá a naplno žije v digitálnom a niekedy priam virtuálnom svete.
Naopak starší zostávajú týmto informačný prostriedkom, tlači, rozhlasu a televízii najvernejší. To je pozitívne, pretože tu nájdu najviac serióznych informácií z overených zdrojov. Na druhej strane seniori, ktorí, žiaľ, u nás zaostávajú v digitálnej gramotnosti, môžu skôr podľahnúť dezinformáciám až konšpiráciám, ktoré sa šíria najmä v digitálnom prostredí. Je chvályhodné, že tejto problematike sa na Slovensku venuje viacero občianskych organizácií, ktoré sa snažia pomôcť pri orientácii seniorov vo svete informácií.
Aktivity organizácie MEMO 98
Jednou z nich je MEMO 98. Ako táto organizácia uvádza na svojej internetovej stránke, „pomáha ľuďom získať korektné a komplexné informácie o veciach verejných“. Za takmer štvrťstoročie pôsobenia na Slovensku i v zahraničí sa MEMO 98 zaradilo ku globálnym lídrom v monitoringu médií a volieb. Hlavným cieľom je dosiahnuť, aby ľudia vyžadovali kvalitný mediálny obsah, ktorý je nevyhnutný pre posilnenie ich kritického myslenia.
Vo vzťahu k staršej generácii na poli informácií MEMO 98 spolu s partnerskými organizáciami z Českej republiky , Poľska a Maďarska realizuje rozsiahly projekt „Zvyšovanie odolnosti stredoeurópskych seniorov voči dezinformáciám“. Po pilotnej fáze nedávno odštartovalo jeho rozsiahlejšiu implementáciu v prostredí staršej generácie.
Veľkou prednosťou v tomto úsilí je, že MEMO 98 sa spája so seniorskými organizáciami a organizáciami, ktoré prioritne pracujú v prostredí staršej generácie. V popredí tejto spolupráce je Združenie kresťanských seniorov Slovenska i Občianske združenie Bagar. Táto kooperácia má viacero prínosov pre všetkých. Realizácia projektu získava oveľa širšie zázemie v seniorskom prostredí. Pre seniorov a ich organizácie je veľmi cenné, že mnoho ich členov získava lepšiu orientáciu vo svete informácií a vyššiu odolnosť voči dezinformáciám. Zapájajú sa však nielen pasívne, ale v ich radoch je aj viacero veľmi aktívnych a kompetentných lektorov pre tento projekt.
Tradičné médiá sú naďalej dôležité
Svet médií a informácií sa prudko zmenil a mení, razantný nástup digitálnych médií a sociálnych sietí mal samozrejme výrazný a skôr negatívny dopad na tradičné médiá. Najviac to postihlo periodickú tlač, jej náklady idú stále nižšie a väčšina vydavateľov to vyvažuje čoraz intenzívnejšími aktivitami v online priestore. Potvrdzuje sa, že nie je ani tak dôležité, aký nástroj sa využije na šírenie informácií, ale dôležitá je najmä kvalita ich získavania a spracovania. A v tom majú a zrejme ešte dlho budú mať tradičné médiá nezastupiteľné miesto.
Dôležitú úlohu v tom zohráva práve cieľová skupina staršej generácie. Prieskumy ukazujú, že približne tretina z nej pravidelne sleduje tlač a viac než dve tretiny má v každodennom programe sledovanie televízneho spravodajstva. To sú veľmi dôležití zdroje overených informácií ako protikladu k dezinformáciám a konšpiráciám. Samozrejme je vhodné, aby bol senior schopný rozlišovať medzi mienkotvornými tlačenými titulmi a bulvárom a vnímal aj rozdiel v poslaní verejnoprávneho rozhlasu a televízie a komerčných staníc.
Dobre je tiež vedieť, kto stojí za jednotlivými titulmi či stanicami, aké je hodnotové zameranie a miera serióznosti. V tom je dôležitá osveta, aby to verejnosť a na poprednom mieste seniori dokázali rozlíšiť a oddeliť vecné fakty od komentára či emotívneho podfarbenia. Tu má však istotu, podporenú aj legislatívou a vymáhateľnú súdmi, že ide o informácie z preverených zdrojov, ktoré spracúvajú mediálni profesionáli, nesúci zodpovednosť za to, čo verejne šíria.
Orientácia v digitálnom prostredí
To v podstate platí aj pre digitálne médiá, či už sú súčasťou vydavateľských a mediálnych domov, ale vystupujú samostatne, ako napríklad Aktuálne.sk. Projekt sa výrazne zameriava tiež na bezpečnosť seniorov v digitálnom prostredí a snaží sa podporiť ich schopnosť rozoznať dezinformácie a konšpirácie v digitálnych médiách a na sociálnych sieťach.
Veľké poučenie a skúsenosti na tomto poli prinieslo obdobie pandémie a následne agresívna vojna proti Ukrajine. Seniorom slúži ku cti, že očividne najmenej podliehajú klamstvám okolo covidu a očkovania, ako o tom svedčí skutočnosť, že sú jednoznačne skupinou s najvyšší percentom zaočkovania. Je to pekný príklad, ako sa dezinformácie a konšpirácie rozbíjajú v strete s realitou a zdravým rozumom, ktorý velí chrániť si zdravie v súlade s odporúčaniami odborníkov.
Zložitejšie je to okolo vojny na Ukrajine, kde práve v staršej generácii pretrváva istý sentiment, spojený s bojom proti fašizmu a oslobodením našej krajiny. Krutá skutočnosť Putinovej agresie a vojnových zločinov je však aj tu najlepšou školou pri rozoznávaní faktov, pravdy a klamstiev. Veľmi nebezpečné je zneužívanie sociálnych sietí zo strany politikov a iných mienkotvorných osobností. Kam až môže zájsť zloba, šírená na sociálnych sieťach, ukázala najnovšia tragédia dvojnásobnej vraždy na Zámockej ulici v Bratislave. Podčiarkla, aké dôležité pre seniorov i celú spoločnosť je odmietanie extrémizmu a nenávisti vo všetkých ich podobách.
Miloš Nemeček