Škótsky herec Sean Connery sa preslávil najmä stvárnením agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch. Connery bol na striebornom plátne vôbec prvým Jamesom Bondom. Tohto obľúbeného britského agenta stvárnil v celkovo siedmich filmoch. Počas desaťročí trvajúcej kariéry získal množstvo prestížnych ocenení, vrátane Oscara, dvoch cien BAFTA a troch Zlatých glóbusov. V diváckych anketách často víťazil ako vôbec najlepší predstaviteľ Jamesa Bonda, agenta 007. Narodil sa 25. augusta 1930.
Sean Connery, celým menom Thomas Sean Connery, sa narodil 25. augusta 1930 v škótskom Edinburgu v Spojenom kráľovstve. Vyrastal v skromných podmienkach, v rodine robotníka a upratovačky. Detskú postieľku mu rodičia údajne urobili z dolnej zásuvky šatníka. Aby prispel do rodinného rozpočtu, roznášal mlieko a neskôr pracoval ako pomocný robotník na stavbách. Školskú dochádzku ukončil v trinástich rokoch a ako 15-ročný vstúpil do radov námorníctva Spojeného kráľovstva.
Po odchode z námorníctva, pre dlhotrvajúce zdravotné problémy, sa venoval kulturistike a fitnesu. Vďaka tejto záľube si vypestoval atletickú postavu, čo mu prinieslo aj prácu v reklame. Predvádzal plavky, ale pôsobil aj ako model v umeleckých školách.
V roku 1950 sa umiestnil na treťom mieste v kulturistickej súťaži Mr. Universe v Londýne. Dostal aj prvé herecké ponuky, začal sa objavovať v malých úlohách v londýnskych divadlách. Mihol sa tiež v menších roliach v niekoľkých filmoch päťdesiatych rokov.
Zlom priniesol agent 007
Zlom v hereckej kariére Seana Conneryho nastal v roku 1962, keď stvárnil tajného agenta 007 Jej veličenstva Jamesa Bonda v historicky prvej bondovke Doktor No. K úlohe agenta 007, ktorá z neho spravila filmovú hviezdu, sa však nedostal jednoducho. Spočiatku nepresvedčil ani autora literárnej predlohy Iana Fleminga, ktorý si agenta predstavoval úplne inak. Šancu mu však dali producent a tiež režisér Terence Young. Connery sa príležitosti chopil s nasadením a stal sa z neho fanúšikmi bondoviek najuznávanejší agent 007.
Slávneho agenta stvárnil aj v ďalších dnes už kultových pokračovaniach ako Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball alebo Žiješ len dvakrát. Po štvorročnej prestávke nakrútil ešte Diamanty sú večné. Po tejto bondovke povedal, že s agentom 007 navždy končí. Ale v roku 1983 ho ešte raz prehovorili a postavu agenta stvárnil v snímke Nikdy nehovor nikdy.
Množstvo nezabudnuteľných postáv
Bondovky neboli jediné filmy, v ktorých predviedol svoj talent. Hlavné postavy stvárnil napríklad v snímkach Muž, ktorý chcel byť kráľom či Prvá veľká vlaková lúpež. Z tieňa agenta 007 sa vymanil najmä postavou františkánskeho mnícha, stredovekého detektíva Williama z Baskervillu z taliansko-francúzskeho filmu Meno ruže. Pod rovnomenné filmové spracovanie slávneho románu Umberta Eca sa podpísal francúzsky režisér Jean-Jacques Annaud. V roku 1987 stvárnil Connery policajta Jima Maloneho vo filme Nepodplatiteľní. Za vedľajšiu úlohu nekompromisného bojovníka proti zločinu získal Oscara a Zlatý glóbus.
Filmových fanúšikov zaujal aj vo filmoch ako napríklad Highlander, Indiana Jones a Posledná krížová výprava, Šaman, Robin Hood – Kráľ zbojníkov, Prvý rytier, Skala alebo Liga výnimočných.
Muž s veľkou charizmou
Britská kráľovná Alžbeta II. udelila v roku 2000 úspešnému hercovi rytiersky titul. Úspechy zožal tiež na inom poli, v roku 1999 bol podľa ankety britského ženského časopisu New Woman vyhlásený za najsexi muža storočia. Vtedy šesťdesiatosemročný Connery porazil aj takých rivalov, akými boli Harrison Ford, Mel Gibson či Brad Pitt.
Britským seniorom s najväčším sexepílom sa Sir Sean Connery opäť stal s veľkým náskokom v celoštátnej ankete v roku 2006.
Podľa reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky nemeckého programového magazínu TV Guide z roku 2008 bol Connery najlepším predstaviteľom agenta 007 Jej Veličenstva Jamesa Bonda všetkých čias.
Sean Connery zomrel vo veku 90 rokov 31.októbra 2020. Zomrel v spánku v noci v hlavnom meste Bahám, Nasau, kde žil v posledných rokoch. V čase smrti boli pri ňom viacerí členovia rodiny.
Zdroj a foto: Wikipédia, ČSFD, Teraz.sk, BBC, Britannica