Samospráva Prievidze spustila v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu nákupnú službu pre miestnych seniorov.Tí majú v Prievidzi k dispozícii i špeciálnu telefonickú linku, na ktorej sa dozvedia všetky dôležité informácie. Samospráva zabezpečí nákupy pre osamelých ťažko zdravotne postihnutých a seniorov nad 65 rokov s trvalým pobytom na území mesta. Jeden nákup nesmie presiahnuť päť kilogramov. V rámci tejto sociálnej pomoci zabezpečí základné potraviny, hygienické potreby a voľnopredajné lieky. Bližšie informácie o službe obyvatelia nájdu na internetovej stránke mesta.
Mestský úrad zároveň spustil telefonickú linku predovšetkým pre seniorov. Obyvatelia na nej dostanú aktuálne informácie o opatreniach v meste Prievidza. Na telefónne číslo 0904 752 669 je možné volať v čase od 7.00 do 18.00. Mesto zároveň podľa neho začalo s bezplatným rozosielaním SMS správ o mimoriadnej situácii. Službu zabezpečilo prostredníctvom spoločnosti, s ktorou komunikovalo o zavedení smart riešení.
Mesto Ružomberok začína bezplatne rozdávať ochranné rúška dôchodcom nad 65 rokov. Jednohlasne o tom rozhodli členovia vedenia mesta počas mimoriadnej porady v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. Mesto tiež dovolí ambulantný predaj výrobcom rúšok priamo na ulici bez akýchkoľvek poplatkov. Miestna Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej zároveň začína s bezplatným nákupom pre každého, kto to potrebuje. Podobné iniciatívy začínajú aj poslanci či Bratská jednota baptistov Ružomberok.
Mesto Bratislava zriadilo pre obmedzenia v súvislosti s novým koronavírusom telefonickú linku pre seniorov. Je dostupná v pracovné dni medzi 8.00 h a 17.00 h na telefónnom čísle 0800 242 000.
Určená je pre starších Bratislavčanov, ktorých súčasná situácia obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií. Samospráva aj prostredníctvom tejto linky seniorom poradí a pomôže. Infolinky pre starších ľudí zriadili aj viaceré bratislavské mestské časti.
Ide najmä o niektorých seniorov nad 65 rokov, ktorí nie sú umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb či inom type sociálnej služby alebo nemajú v hlavnom meste postačujúce rodinné zázemie.Zavolať tam podľa magistrátu môžu aj obyvatelia, ktorí vedia o osamelo žijúcich senioroch. Informácie od seniorov z linky zároveň môžu mestu pomôcť nastaviť niektoré opatrenia adresnejšie.
Mesto vytvorilo aj informačný leták k prevencii šírenia nového koronavírusu určený pre seniorov. Letáky boli odoslané do zariadení pre seniorov či organizáciám venujúcim sa aktivitám pre seniorov a ich podpore.
Okrem hlavného mesta podobné infolinky zriaďujú aj bratislavské mestské časti Nové Mesto, Rača, Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Lamač či Záhorská Bystrica. Bližšie informácie sú dostupné na webových stránkach jednotlivých samospráv. Mesto Bratislava zároveň zriadilo pre súčasné obmedzenia v súvislosti s novým koronavírusom na čísle 0800 242 333 bezplatnú rodičovskú linku podpory.
Bratislavská Devínska Nová Ves zriadila v nadväznosti na šírenie nového koronavírusu telefonickú linku pomoci pre osamelých seniorov a hendikepovaných občanov. Určená je na zabezpečenie dovozu jedla či pomoci s nákupmi, alebo vyzdvihnutia liekov. Mestská časť o tom informuje na svojej webovej stránke.Volať sa dá na nepretržitú linku 02/32 33 33 32 alebo na sekretariát starostu na číslo 02/60 20 14 44. Mestská časť v tejto súvislosti apeluje na obyvateľov, aby nezabúdali na seniorov či starších susedov vo svojom okolí. „ Upozorňuje zároveň na to, aby pri kontakte dodržiavali ľudia bezpečný odstup a nezabudli na nosenie ochranného rúška.
Pomocnú ruku podáva aj mestská časť Devín. „Ak bývate v našej mestskej časti a máte problém so zabezpečením základných životných potrieb, prípadne evidujete vo vašom susedstve takéhoto človeka, prosím, nahláste to na telefónnom čísle 02/60202511 alebo e-mailom na podatelna@devin.sk,“ vyzýva samospráva na webovej stránke.
Na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva myslí v tomto smere aj Dúbravka, ktorá má viac ako 6400 obyvateľov starších ako 70 rokov a v opatrovateľskej službe 90 osamelo žijúcich seniorov. Okrem kampane s informačnými materiálmi spustila aj tzv. linky a e-mail pomoci. Prostredníctvom nich sa môžu na mestskú časť obrátiť seniori, ak potrebujú doviezť jedlo alebo lieky, prípadne potrebujú rady či odporúčania. Ide o mobilnú nonstop linku – 0948 350 723, pevnú linku 02/6920 2545 a e-mail: pomoc.seniorom@dubravka.sk.
Senior linku zriadil aj Lamač. „Seniori, ktorí doposiaľ nevyužívali stravovanie zabezpečované mestskou časťou a z dôvodu preventívnych opatrení pre nový koronavírus sa ocitli v krízovej situácii, v rámci ktorej sú odkázaní na pomoc vo forme dovozu obedov, môžu kontaktovať telefonicky centrum sociálnych služieb,“ informuje o tom mestská časť na svojom webe.
Senior linka s číslom 0951 277 384 funguje v pracovné dni od 8.00 do 15.00. Cena jedného obeda je 2,60 eura, pričom samospráva upozorňuje, že poskytovanie stravy pripravovanej v školskej jedálni je možné realizovať v priebehu pracovných dní a poskytuje sa nepretržite, teda nielen vo vybrané dni.
„Pomôžme osamelým seniorom v Banskej Bystrici“ je iniciatíva, s ktorou prichádza mesto Banská Bystrica na pomoc ľuďom vo veku 65 rokov a viac, slabým, imobilným, osamelým a ľuďom odkázaným na pomoc druhých v čase krízy spôsobenej šírením koronavírusu.
Mesto v spolupráci s Červeným krížom, územným spolkom Banská Bystrica, saleziánmi zo Sásovej a skautmi doposiaľ zabezpečovalo distribúciu rúšok, ku ktorým postupne pribudla aj spolupráca doručovania liekov a nákupov potravín.
„V Sásovej využijeme služby saleziánov. Postarajú sa o to, aby zabezpečili najmä požiadavky nákupu potravín adresované z Rudlovej-Sásovej,“ informovala na portáli banskabystrica.sk Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora mesta.
Dobrovoľníci zo saleziánskeho strediska, ako aj všetci ostatní dobrovoľníci, ktorí sa starajú o rozvoz potravín na základe prijatých podnetov, sú vybavení ochrannými rúškami a rukavicami. Osamelí seniori v Banskej Bystrici sa môžu obrátiť na e-mailovú adresu osamelysenior@banskabystrica.sk a telefónne číslo 048/4330 777.
Nákup potravín, drogérie a liekov bez predpisu pre samostatne žijúcich seniorov a zdravotne znevýhodnených ľudí z Liptovského Mikuláša zabezpečia v týchto dňoch dobrovoľníci. Bezplatnú pomoc v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku spustilo mesto v spolupráci so Slovenským Červeným krížom. Záujemcovia si môžu takúto formu pomoci rezervovať na telefónnom čísle 0903558921 u Mariky Kubíkovej zo Slovenského Červeného kríža – Územného spolku Liptovský Mikuláš alebo napísať na e-mailovú adresu osamelysenior@mikulas.sk. Do e-mailu s objednávkou treba nutne uviesť aj telefonický kontakt.
Ak máte informácie a skúsenosti o pomoci samospráv či iných organizácií seniorom, budeme radi, keď nám o tom napíšete na mailovú adresu nemecekbagar@gmail.com