Rudolfa Hrušínskeho poznáme ako skvelého herca mnohých podôb, od Švejka až po zložité postavy intelektuálov. V civilnom živote angažovaného občana mu bola blízka tá druhá poloha. 13. apríla uplynie tridsať rokov od jeho smrti.
Ak sa o niekom hovorí, že dostal svoj talent a povolanie do kolísky, tak to naplno platí o Rudolfovi Hrušínskom. Jeho rodičia boli z rodín preslávených kočovných hercov a on sa narodil doslova za javiskom počas predstavenia v malej juhočeskej obci 17. októbra 1920, keď jeho mamu nestihli doviezť do pôrodnice.
Na javisku bol už ako dieťa a keď sa rodina usadila v Prahe, začal študovať na gymnáziu, ale prevážila láska k divadlu a filmu. Prvé filmové úlohy získal už ako sedemnásťročný a keď mal 19, hral v legendárnej Ceste do hlbín študákovej duše. V rokoch 1956 – 57 sa preslávil v hlavnej úlohe dvojdielneho Dobrého vojaka Švejka. V roku 1968 niečo celkom iné, hlavná úloha v legendárnom Spaľovačovi mŕtvol, jednom z najlepších českých filmov všetkých čias.
Rozmarné leto, Adéla ještě nevečeřela, Postřižiny, Traja veteráni, Vesničko má středisková…V týchto a mnohých ďalších filmoch máme Rudolfa Hrušínského natrvalo v pamäti. Množstvo televíznych postáv a od roku 1960 skvelé výkony na javisku pražského Národného divadla predstavujú neuveriteľne rozsiahlu hereckú tvorbu.
Mohla byť ešte bohatšia, nebyť zákazov za to, že v roku 1968 patril k prvým signatárom výzvy Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Po roku 1989 sa nakrátko zapojil do aktívnej politiky, dva roky bol poslancom Federálneho zhromaždenia, z politického života však odišiel a neskrýval svoje rozčarovanie a znechutenie.
Obdobie perzekúcie po roku 1968, spojené s nedostatkom financií a ťažkou situáciou v rodine, sa podpísalo na jeho zdraví. Prekonal šesť infarktov, trpel na ťažkú cukrovku aj ďalšie zdravotne problémy a zomrel vo veku 73 rokov 13. apríla 1994. Jeho synovia Rudolf aj Jan sú tiež známymi hercami a herecké remeslo je rozšírené v celej rozvetvenej rodine.
Zdroj: Wikipédia
Foto: ČSFD