Ak má v očkovaní proti COVIDu Veľká Británia ako svoj symbol pani Margaret Keeanovú z Coventry, ktorú zaočkovali prvú a o týždeň sa dožila 91 rokov, Slovensko má príklad ešte výraznejší.
Je to pani Vilma, ktorá má 104 rokov, zaočkovali ju v Univerzitnej nemocnici Bratislava a podľa slov hovorkyne bolo očkovanie bezproblémové a pani Vilma sa po vakcíne cíti veľmi dobre. To je vzor a symbol podľa mňa ešte pôsobivejší než akákoľvek celebrita. Dodajme, že pani Vilma je členkou Združenia kresťanských seniorov Slovenska, konkrétne klubu ZKS Bratislava – Staré Mesto.
Je veľmi dobre, že Ministerstvo zdravotníctva upravilo a spresnilo pôvodnú stratégiu očkovania a jednoznačne vyššiu prioritu dostali vekovo najstarší a tiež pacienti s vážnymi ochoreniami. Sú na to jednoznačné argumenty a dôvody.
Rizikovosť stúpa s vekom
Vedecká štúdia, ktorá analyzovala 72 tisíc pacientov, ktorí ochoreli na COVID, prišla k nasledujúcim záverom. Vo vekovej skupine do 39 rokov bola úmrtnosť iba 0, 2 percenta. Ale pri pacientoch v skupine 70 – 79 rokov už 8 percent a nad 80 rokov dokonca takmer 15 percent!!! Nie je to dostatočný argument, že práve očkovanie najstarších je najdôležitejšie, aby sa znížila úmrtnosť aj zaťaženosť nemocníc?!
Približne tri týždne po tom, ako 27. decembra 2020 Slovensko spustilo proces vakcinácie, sa očkovanie začalo v zariadenach pre seniorov, čo je absolútne správne, ide však rádovo iba o desiatky tisíc osôb. Seniorov nad 65 rokov je však spolu približne 900 tisíc – podľa štatistík presne 905 175.
Úplnou prioritou, opäť úplne správne, sa stali starší ako 85 rokov, ktorých je čosi viac než 80 tisíc. Mimochodom starších ako 99 rokov máme necelé dve tisícky. Za nimi seniori nad 75 rokov, približne 260 tisíc. Toto je najdôležitejšia úloha a najmä sem musia smerovať vakcíny, ktoré máme pre nabližšie obdobie k dispozícii. So snahou o čo najvyššie percento zaočkovaných. Niet čo špekulovať, toto je nespochybniteľne správna cesta.
Pre korektnosť pripomeňme, že spomínaná štúdia uvádza rizikovosť úmrtia nielen na základe veku, ale aj v súvislosti s inými ochoreniami. Pri onkologických ochoreniach, hypertenzii, chronických dýchacích ťažkostiach, cukrovke a kardiovaskulárnych ochoreniach sa rizikovosť úmrtia pohybuje od päť do desať percent.
Ako chráni vakcína
Dá sa oprávnene povedať, že upravená stratégia očkovania je nastavená korektne s ohľadom na rizikovosť jednotlivých skupín a je v zásade v súlade názorom odborníkov a so stratégiami vyspelých krajín. Nie je dôvod riadiť sa konšpiráciami, ale radšej siahnuť po odborných odporúčaniach. Vyberáme to najdôležitejšie z praktickej brožúrky Fakultnej nemocnnice Nitra, ktorá ako prvá u nás začala s očkovaním.
Viac ako 90% očkovaných vyvinie dostatočnú ochranu pred ochorením COVID-19 po podaní 2. dávky vakcíny, približne po_10 – 14 dňoch. Menej ako 10% očkovaných osôb môže ochorieť na COVID-19, avšak v takomto prípade má ochorenie väčšinou ľahší priebeh. Každá vakcína bola testovaná na viac ako 40 000 ľuďoch v_rôznych krajinách a ukázala sa ako bezpečná. Očkovaných už boli milióny ľudí a naďalej sa považuje vakcína za bezpečnú.
Tak, ako všetky lieky, aj vakcíny môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Väčšina z nich je mierna a krátkodobá a nie u každého sa vyvinú. Vedľajšie účinky sa dajú kontrolovať a je potrebné, aby ste pravdivo informovali pred podaním vakcíny zdravotníkov o prípadných ochoreniach, alergiách alebo anafylaktických reakciách v minulosti.
Aj po očkovaní je dôležité dodržiavanie sociálneho odstupu, nosiť pokrývku tváre a nosa alebo masku, starostlivo a často si umývať ruky. Zatiaľ nie je známe, či vakcína zabráni prenosu vírusu ďalej, ale očakávame, že toto riziko významne zníži. Stále je preto dôležité dodržiavať pokyny, ktoré sú platné, aby ste chránili svoje okolie a najmä zraniteľných v ňom.
Zhrnutie odporúčaní
Na očkovanie sa zaregistrujte na portáli www.korona.gov.sk .
Na očkovanie musíte ísť zdravý, nesmiete byť v karanténe, ani domácej izolácii. Pred očkovaním si nie je potrebné robiť test COVID-19.
Na očkovanie príďte včas a dodržiavajte opatrenia. Pred očkovaním sa oboznámite a v prípade súhlasu podpíšte informovaný súhlas.
Očkovaciu látku vám podajú vpichnutím tenkou ihlou do svalu ramena. V mieste očkovania počkáte podľa inštrukcií personálu 15 až 30 minút. Dostanete kartičku s názvom očkovacej látky, číslom šarže a_termínom na podanie druhej dávky.
V prípade akejkoľvek nežiaducej príhody, ktorú po očkovaní spozorujete, túto udalosť ihneď oznámite svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý ju vyhodnotí a odporučí ďalší postup a.udalosť zahlási.
Pozor! Chránení ste až 7 dní po podaní druhej dávky.
OČKOVANIE POMÁHA CHRÁNIŤ TÝCH NAJZRANITEĽNEJŠÍCH.
Miloš Nemeček