Pri vyberaní liekov na predpis je dôležitá konzultácia s farmaceutom, ktorý je podobne ako lekár vysokoškolsky vzdelaný odborník. Konzultácia pomáha minimalizovať riziká spojené s farmakoterapiou a zároveň maximalizovať jej benefity.
Predpísané lieky môžu v kombinácii s inými liekmi, výživovými doplnkami alebo nápojmi fungovať úplne inak. Mnoho Slovákov vyzdvihuje v lekárni lieky inej, zvyčajne staršej osobe, a pritom nekonzultuje liečbu tohto človeka s farmaceutom.
Bezpečnejšie je túto službu zveriť do rúk farmaceuta, ktorý lieky na predpis a ich užívanie skonzultuje priamo s pacientom. Až potom zabezpečí, aby mu lieky doručili. „Konzultácia s farmaceutom je dôležitá na minimalizovanie rizík spojených s farmakoterapiou a zároveň maximalizovanie benefitov spojených s farmakoterapiou,“ vysvetlila PharmDr. Kristína Malíková, konzultantka OZ Medicamentum.
Aké sú časté chyby
„Medzi časté chyby patrí užívanie liekov v zlom čase, užívanie všetkých liekov naraz, zapíjanie liekov nevhodným nápojom, kombinácia liekov s nevhodnými potravinami a užitie dvojitej dávky lieku po tom, ako pacient zabudol užiť predchádzajúcu dávku,“ vymenovala K. Malíková skúsenosti z praxe, ktoré môžu zásadným negatívnym spôsobom ovplyvniť nielen liečbu, ale aj zdravie a život pacienta.
Kým totiž niektoré kombinácie aktívnych látok liečiv a doplnkov výživy môžu byť žiaduce, iné môžu byť kontraproduktívne. Liečba nebude prebiehať, prípadne budú látky vzájomne pôsobiť proti zdraviu človeka.
„Uvediem niekoľko príkladov. Výsledky realizovaných štúdií preukazujú vyššiu syntézu cholesterolu vo večerných hodinách, preto aby sa zvýšila účinnosť statínov, mali by sa podávať večer. Pri skupine lokálnych anestetík bola dokázaná silnejšia analgézia okolo 16. hodiny. Z uvedeného vyplýva predpoklad, že by mohla stačiť menšia dávka na dosiahnutie žiaduceho účinku,“ vysvetlila konzultantka OZ Medicamentum.
Ideálne je lieky zapíjať vodou, pokiaľ lekár alebo lekárnik neurčili inak. Káva a čaj podporujú vznik istých látok v tele, ktoré zas ovplyvňujú účinok aktívnej látky liečiva. Napríklad môžu zvýšiť hladinu liečiv, s čím je spojené väčšie riziko krvácavých stavov či môžu zvýšiť toxicitu niektorých antipsychotík či znížiť účinok hypnotík a iných liečiv pôsobiacich na centrálnu nervovú sústavu.
Mlieko a mliečne výrobky by sa nemali konzumovať pri užívaní antibiotík zo skupiny tetracyklínov. Dôležitý je taktiež časový odstup medzi podaním antibiotika a probiotika, a to minimálne 3 hodiny. Ukazuje sa teda, aká dôležitá je konzultácia s lekárnikom. Bude však nanič, pokiaľ nebude poznať celú situáciu a podrobnosti o všetkých liekoch a doplnkoch výživy, ktoré človek užíva.
Ak lekár alebo lekárnik pacientovi odporučí, aby lieky užíval nalačno, treba to dodržať. Rovnako tak odporúčanie užiť lieky po jedle. Ľudia neraz zabudnú liek užiť. Keď si spomenieme, že treba liek užiť, nie vždy je vhodné dať si ho spolu s inými liečivami, ktoré máme predpísané alebo ktoré sme si naordinovali sami.
Zdroj: OZ Medicamentum, Trumpeter
Foto: iStock