Premeny múzy alebo ženy nového veku II. je pokračovaním veľmi úspešnej výstavy, ktorá v roku 2020 oslovila stovky návštevníkov. Aj teraz prostredníctvom príbehov a tvorby generačne mladších spisovateliek približuje zrod a vývin ženskej literatúry.
Nejde pritom len o fakty známe z literárnej vedy a histórie, ale i menej publikované poznatky zo sociológie či rodových štúdií, definujúce tému v širšom kultúrno-historickom kontexte. Kurátorka výstavy Jarmila Kováčová ju realizovala v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine.
V roku 2020 ukázala I. edícia výstavy to najzaujímavejšie zo životných osudov šiestich múz slovenskej literatúry, ako aj listovú korešpondenciu, knižky múzejnej hodnoty (1. vydania) ich diel a osobné predmety. „Ženy nového veku“ sa nestali sa, ako bývalo vtedy zvykom, len inšpiráciou muža, ale samy tvorili umenie a pretvárali aj spoločnosť. A tým sa stali výnimočnými.
Vtedy šlo o Elenu Maróthy Šoltésovú, Ľudmilu Podjavorinskú (Riznerovú), Hanu Gregorovú,Teréziu Vansovú, Boženu Slančíkovú Timravu a Ľudmilu Groeblovú.
1.edícia výstavy v Literárnom múzeu SNK predstavuje poetky Mašu Haľamovú, Slávu Manicovú, Henny Fiebigovú, Belu Dunajskú, prekladateľku Zoru Jesenskú a prozaičku Margitu Figuli a zároveň poukazuje na postupné spoločenské zmeny statusu ženskej spisovateľky na Slovensku. Väčšina ženských autoriek pochádzala z malých miest a toto dôverne známe prostredie prirodzene rezonovali v ich tvorbe. Predovšetkým ich hrdinky reflektovali obraz doby a prostredia a neváhali sa so svojím osudom popasovať. Odkrývali i dovtedy tabuizovanú sféru ženstva – napríklad Margita Figuli predstavila erotiku ako prirodzenú súčasť reálneho života. Nálada v spoločnosti sa postupne menila v prospech ženskej literatúry.
Výstava Premeny múzy alebo Ženy nového veku II. potrvá v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine do mája 2023.
Beňadik, zdroj a foto: SNK