Založenie bežného účtu v banke
Nosí vám váš dôchodok stále v hotovosti poštárka alebo si ho každý mesiac musíte zbehnúť vydvihnúť na najbližšiu poštu?
Okrem každomesačných starostí s bankovkami a mincami existuje aj alternatíva, a síce otvorenie si účtu v banke.
Viete, že skoro 400-tis. dôchodcov na Slovensku poberá dôchodok ešte v hotovosti?
Bežný účet je jeden z najznámejších a najbežnejších bankových produktov. Slúži hlavne na vklad a výber peňazí, úhrady, inkasá, prevody, platby platobnou kartou a iné základné operácie, ktoré takmer každá domácnosť realizuje.
Narábanie s hotovosťou a peniaze na bankovom učte majú svoje výhody aj nevýhody. Povedzme si niečo o nich:
– Peniaze na bežnom účte sú nehmotné a na rozdiel od bankoviek a mincí sa nedajú chytiť. Niekomu môžu pripadať ako niečo virtuálne, len číslo na výpise z banky. Preto ich možno ľahšie a rýchlejšie minúť. Predsa len je rozdiel, ak vyberiete desať eur z peňaženky a zaplatíte za tovar, ako keď len pošlete 10 eur ako platbu za účet za elektrinu. Preto je dobré dopredu rozmýšľať, kam sa mi hodí hotovosť a kde si uľahčiť život bezhotovostnými platbami.
+ S peniazmi na učte sa narába ľahšie. Nemusíte ich nosiť v peňaženke a chodiť platiť poukážky a platiť platby na poštu či do banky. Jednoducho len vyberiete platobnú kartu a zaplatíte, alebo si sadnete za počítač/telefón a zaplatíte. Bezhotovostné platby používajte na pravidelné opakované úhrady, ktoré musíte aj tak zaplatiť (elektrina, plyn, bývanie…).
+ Ak si vyberiete správny bankový produkt, okrem času môžete ušetriť aj poplatky, napr. za poukážky.
+ Bankové účty majú ďalšiu výhodu a to sú trvalé príkazy a inkasá. Ak v banke dáte pokyn na trvalý príkaz, znamená to, že v pravidelnom intervale (napríklad každý mesiac) sa z vášho účtu automaticky stiahne istá suma. Tá sa následne pošle na účet príjemcu, ktorého dopredu určíte. Pri inkase si dokonca výšku platby určujete spoločnosť, ktorej máte zaplatiť – inkasant. To sa hodí hlavne vtedy ak je výška platby každý mesiac iná, napríklad pri účte za telefonovanie. Nemusíte teda každý mesiac premýšľať nad tým, či ste už zaplatili a chodiť preto na poštu či do banky. Nebojte sa v banke spýtať, pomôžu vám nastaviť trvalý príkaz a pomôžu aj s inkasom.
– Nie všade sa dá platobná karta použiť a nie každý máme poruke dostupný bankomat, prostredníctvom ktorého sa dá hotovosť z účtu vybrať. Stále teda nejaké tie bankovky a mince (hotovosť) v peňaženke musíme mať.
+ Bezpečnosť. Ak uložíte svoje peniaze na bankovom účte, už sa nemusíte báť návštevy zlodejov vo vašej domácnosti či straty peňaženky. Musíte si len dať pozor na svoju platobnú kartu a heslá k nej a na prístupy k vášmu účtu. V banke sú vaše peniaze na účte chránené až do výšky 100-tis. eur.
Vedeli ste, že za rok 2020 urobili obyvatelia Európy okolo 46 biliónov platieb prostredníctvom svojich bankových účtov alebo kariet?
Bežný účet si môžete otvoriť v niektorej z bánk. Banky ho obvykle ponúkajú v rámci balíka služieb, za ktorý si účtujú mesačný poplatok. Doplnkové služby nad rámec mesačného poplatku za vedenie účtu banky účtujú zvlášť.
Banky ponúkajú aj špeciálne účty pre seniorov a dôchodcov. Ide o cenovo zvýhodnené balíky služieb, ktoré svojou povahou vyhovujú transakciám najčastejšie vykonávanými s peniazmi práve seniormi a dôchodcami.
Účet v banke môžete mať aj úplne zadarmo. Okrem komerčných balíkov služieb, ktoré banky ponúkajú klientom pri zriadení bežného účtu, existujú aj tzv. legislatívne účty alebo účty zriadené zo zákona. Je to služba, ktorú môžu využívať občania s obmedzenou výškou príjmu, prípadne tí, ktorým vyhovuje jednoduchý objem finančných operácií a nemajú záujem o širšie balíky. Bezplatný účet je výhodný napríklad aj pre dôchodcov.
Tento článok vznikol v spolupráci s www.5peňazí.sk od Národnej banky Slovenska