Aj keď v rámci krajín Európskej únie platí európsky preukaz poistenca a neodkladné liečebné náklady za nás uhradia naše zdravotné poisťovne, odporúča sa pred vycestovaním uzatvoriť si aj komerčné cestovné poistenie. V prípade seniorov to však môže byť trochu komplikovanejšie.
Pozrime sa, aké sú podmienky pre poistenie pri vyššom veku v prípade najčastejšie využívaných poisťovní.
Union
V Unione je možné pre poistených vo veku nad 70 rokov uzatvoriť individuálne (krátkodobé) cestovné poistenie. Celoročné cestovné poistenie pre vekovú kategóriu osôb starších ako 70 rokov poisťovňa neponúka. Pokiaľ klient trpí na nejaké ochorenie alebo chronické ochorenie, poisťovňa si kladie podmienku, že „poistenie v týchto prípadoch kryje iba náklady súvisiace s poskytnutím nutného alebo neodkladného ošetrenia, ktoré sú nevyhnutné na odvrátenie bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia poisteného, pričom na toto krytie nemá vek poistenej osoby vplyv. Odporúčame, aby klient, pokiaľ trpí chronickým ochorením, konzultoval svoju cestu do zahraničia s ošetrujúcim lekárom a poisťovni to vedel aj preukázať,“ upozorňuje hovorkyňa Union poisťovne, Beáta Dupaľová.
Allianz
Podobnú podmienku, akú má Union v súvislosti s celoročným cestovným poistením, má aj Allianz. Klientov v rámci krátkodobého cestovného poistenia poistia bez obmedzenia veku, seniorom však neponúkajú celoročné cestovné poistenie, ani poistenie rizikových športov, prác a činností. „Podľa našich štatistík sú seniori rizikovejšou skupinou, kde stúpa pravdepodobnosť aj závažnejších zdravotných problémov, ktoré sa môžu prejaviť práve počas cestovania, ktoré, aj keď je to dovolenka, predstavuje určitý stres a záťaž pre organizmus a aj na pohľad menej závažný úraz môže mať u seniora ťažšie následky. Seniorom ponúkame cestovné poistenie, ktoré im v prípade úrazu kryje liečebné náklady bez limitu, teda náklady na prevoz do zdravotníckeho zariadenia, vyšetrenie, ošetrenie, hospitalizáciu, nutné zákroky, prípadne prevoz do SR, a v prípade pripoistenia úrazu aj odškodnenie v prípade trvalých následkov úrazu,“ uvádza Helena Kanderková, hovorkyňa poisťovne Allianz. Od veku 71 rokov sa môžu líšiť niektoré poistné podmienky. „Jediné, čo v kategórii seniorov kryté oproti štandardnému úrazovému poisteniu v rámci cestovného poistenia nie je, je smrť v dôsledku úrazu,“ uzatvára Helena Kanderková.
Generali
V poisťovni Generali si môžu klienti uzavrieť cestovné poistenie bez ohľadu na svoj vek, či už ide o krátkodobé alebo ročné cestovné poistenie. Poistia tak bez problémov aj seniorov nad 70 rokov, ktorí majú na výber zo širokej ponuky poistného krytia a pripoistení. Pre cesty do zahraničia je základom poistenie liečebných nákladov, ktoré uhradí ošetrenie a hospitalizáciu v prípade ochorenia alebo úrazu, akútnej bolesti zubov či repatriáciu, ak príde k najhoršiemu. V rámci poistenia liečebných nákladov sú klientom hradené náklady súvisiace s akútnymi a nepredvídateľnými zdravotnými prípadmi. Poistenie kryje nevyhnutné náklady spojené s neodkladným lekárskym ošetrením, liekmi, hospitalizáciou, prevozom a ďalšími výdavkami, ktoré vznikli v dôsledku úrazu, akútneho ochorenia (napríklad infarkt) alebo úmrtia v zahraničí.
Hoci si poisťovňa pred uzatvorením cestovného poistenia zdravotný stav klienta nepreveruje, má určité podmienky: „Pri plnení poistných udalostí, ktoré môžu súvisieť s chronickými chorobami, však treba rátať s tým, že poistné plnenie uhradíme iba v prípade, ak bol klient aspoň jeden rok stabilizovaný, nebola mu zmenená liečba a ani nebol hospitalizovaný,“ varuje Catherine Černochová, špecialistka externej komunikácie Generali. Poisťovňa pacientom s chronickými ochoreniami odporúča, aby pri potrebe uzatvoriť cestovné poistenie navštívili pobočku a dohodli si poistenie individuálne s pracovníkmi poisťovne.
Zdroj: Pravda, Union, Generali, Allianz
Foto: Archív