V Banskej Bystrici sa rozlúčili so zimou v duchu tradícií. Nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou sa totiž nazýva aj Smrtná. Naši predkovia počas nej vynášali za spevu ľudových piesní slamenú figurínu symbolizujúcu bohyňu zimy – Morenu. Zapálenú ju hádzali do potokov alebo riek, aby tak zima, temnota a smrť v prúde vody odišla a mohla prísť jar, nádej a nový život.
Podujatie pripravilo Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici spolu s folklórnym súborom Matičiarik. Sprievod sa začal na námestí pred Thurzovým domom a pokračoval až k potoku Bystrica, v ktorom skončila Morena.
Hoci najčastejším termínom vynášania Moreny je Smrtná nedeľa, niekde sa odohráva aj neskôr až do Veľkej noci či krátko po nej. V niektorých regiónoch vynášajú mládenci aj Deda, slamenú figurínu v podobe starého muža. Vynášanie Moreny prebehlo v mnohých regiónoch a obciach Slovenska a na túto tradíciu nezabudla ani slovenská a česká komunita v anglickom Birminghame.
Veľmi živé tradície tohto obdobia boli v púchovskej a marikovskej doline. O týždeň po Smrtnej nedeli je Kvetná nedeľa. Na Kvetnú nedeľu chodili dievčatá s májom. Na Kvetnú nedeľu sa tiež svätili bahniatka. Tie si v katolíckych rodinách dávali v domoch za sväté obrazy. Ľudia verili, že ich ochránia pred búrkou, bleskom, hromobitím a požiarom. Gazdovia ich dávali aj do obilia, aby mu búrka neuškodila.
Z náboženského pohľadu je posledná pôstna nedeľa nielen Kvetná nedeľa, ale tiež Nedeľa utrpenia Pána a je prvým dňom Veľkého týždňa. Ten je najdôležitejším v celom cirkevnom roku. Kvetná nedeľa je posledná nedeľa pôstneho obdobia, ktoré sa začalo Popolcovou stredou. Kvetná nedeľa nám pripomína rozhodnutie židovskej rady o Ježišovej smrti a kresťania si počas nej pripomínajú triumfálny vstup Ježiša Krista do Jeruzalema.
Obrady Kvetnej nedele sa skladajú z dvoch častí: zo spomienky na Pánov vstup do Jeruzalema a zo svätej omše zasvätenej pamiatke Kristovho utrpenia, v ktorej sa prednášajú pašie – časť evanjelia, v ktorom sa opisuje Pánovo umučenie. Pašie (lat. passio – utrpenie) sú opisom utrpenia a smrti Ježiša Krista od Poslednej večere až po jeho smrť na kríži, ako ho podávajú evanjelisti.
Zdroj a foto: MK SR, Púchovské noviny, Wikipédia