Skladatelia populárnej hudby väčšinou zostávajú v tieni slávnejších interpretov svojich piesní. To jednoznačne platí aj o Petrovi Hanzelym, hoci zložil viaceré nádherné piesne, medzi nimi pre Karol Duchoňa Čardáš dvoch sŕdc a najmä ikonickú V slovenských dolinách. Peter Hanzely sa narodil 13. augusta 1947 v Bratislave.
Vyštudoval hru na akordeóne na Bratislavskom konzervatóriu, popri skladateľskej práci pracoval ako hudobný redaktor v Slovenskom rozhlase. Prvý singel s jeho skladbou Ako tichý dážď, ktorú nahrala Oľga Szabová, vyšiel v roku 1971. Zložil piesne pre viacerých slovenských aj českých spevákov, medzi nimi pre Janu Kocianovú, Darinku Rolincovú, z českej scény to boli Marie Rottrová (pieseň Cikán), Hana Zagorová (piesne Oheň a struny, Přání) či Petr Rezek.
V roku 1974 napísal pre Karola Duchoňa pieseň Čardáš dvoch sŕdc, ktorú z 1.500 prihlásených skladieb vybrali do finále World Popular Song Tokio 1975. Je autorom ďalších hitov Karla Duchoňa, medzi nimi Mám ľudí rád, Hrám a V slovenských dolinách na text Ľuboša Zemana, cover verziu ktorej v roku 2007 nahrala skupina Desmod. Aj hity Dariny Rolincovej Až raz budem učiteľkou a Arabela zložil Peter Hanzely.
Ikonická V slovenských dolinách
Textár Ľuboš Zeman pred časom o skladateľovi a piesni V slovenských dolinách povedal nasledujúce slová, ktoré hovoria za všetky komentáre:
„Peter Hanzely je neprávom zabudnutý skladateľ, ktorý vie majstrovsky narábať s melódiou a harmóniou a ľudia vtedy ani dnes neboli a nie sú hluchí ani hlúpi. Rozhlas pesničku vysielal a poslucháči si ju žiadali stále viac. Takže bola úspešná aj bez ocenenia. Nebola však hitom v dnešnom zmysle slova. Druhý dych chytila s Kulym a Desmodom vďaka veľmi kultivovanej cover verzii. Stala sa druhou hymnou Slovenska a ja si vždy pri jej zaznení spomeniem na Štefanovú a Terchovú, kde vznikla. Viacerí sa ju snažili použiť na politické ciele alebo manipulačne aktualizovať text, ale nikdy sme na to ako autori nepristúpili. Tá pieseň patrí všetkým bez rozdielu vierovyznania, politickej príslušnosti, farby pokožky a sociálneho statusu.“
Zdroj a foto: Wikipédia, RTVS, Teraz.sk