Pred 86 rokmi začalo svoju históriu písať jedno z najmladších miest na Slovensku Partizánske. Vzniklo ako Baťovany a za jeho vybudovaním stál člen jednej z najznámejších českých rodín minulosti i súčasnosti Jan Antonín Baťa.
Za oficiálny dátum vzniku Partizánskeho sa považuje 8. august 1938. Vtedy sa začali prvé výkopové práce na objektoch plánovanej továrne na výrobu bicyklov a obuvníckych strojov na pozemkoch v chotári obce Šimonovany, dnes súčasti Partizánskeho, ktoré odkúpila baťovská firma MAS – Moravské a slovenské strojírny od veľkostatkára Eugena Salzbergera.
Súbežne s výstavbou továrne sa začala výstavba osady nazvanej Baťovany, okrem výrobných hál tam totiž začali stavať i moderné domy pre zamestnancov podľa hlavného architekta zlínskej stavebnej kancelárie firmy Baťa Vladimíra Karfíka, popredného predstaviteľa funkcionalizmu. Stavebné práce na továrni a domoch však v septembri 1938 zabrzdili politické udalosti v Mníchove. Opätovne začali napredovať skoro o rok neskôr, zo zámeru strojárenskej výroby Baťa upustil a začal sa venovať celosvetovo známej výrobe topánok.
Prvé páry topánok uzreli svetlo sveta v lete 1939. V Baťovanoch zatiaľ vyrastala moderná obytná štvrť, kultúrne a spoločenské priestory, obchody, športoviská, zdravotnícke a sociálne zariadenia. V roku 1943 mala osada 2 067 obyvateľov. Postavili aj štvorpodlažný internát pre Baťovu školu práce. Štatút mesta získali Baťovany v roku 1948 a vo februári 1949 boli premenované na Partizánske. Bolo to tiež vyjadrením povstaleckej tradície mesta a zapojenia jej obyvateľov do SNP.
Ústredná časť mesta je Centrum – Baťovany
Baťovská tradícia tu však stále žije. Hrdosť na pôvodný názov mesta viedla primátora Partizánskeho Jozefa Božika k iniciatíve premenovať ústrednú časť mesta – Centrum na Baťovany. Meno Jána Antonína Baťu už nesie aj škola a park.
Centrálna časť Partizánskeho sa napokon premenovala na Centrum – Baťovany. Toto rozhodnutie schválili na svojom rokovaní v auguste 2020 mestskí poslanci. „Od roku 2011 sa samospráva mesta vo zvýšenej miere zaoberá historickým dedičstvom, odkazom a významom života i diela bratov Tomáša a Jána Antonína Baťu. História Baťovian sa stala jednou z kľúčových hodnotových atribútov výkonu samosprávy,“ uviedol vtedy primátor Jozef Božik.
Partizánske je dnes moderným a dynamickým okresným mestom, ktoré si váži svoje tradície, kladie dôraz na rozvoj v záujme svojich občanov a pozerá sa do budúcnosti. Žije v ňom viac než 20 tisíc obyvateľov všetkých generácií. V Partizánskom aktívne pracujú seniorské organizácie a pre svoju činnosť nachádzajú podporu vedenia mesta.
Zdroj a foto: Wikipédia, Partizánske.sk, Webmagazin, Pravda