Prezident SR Peter Pellegrini poďakoval veteránom a pamätníkom Slovenského národného povstania za odvahu a hrdinstvo, ktoré prejavili počas druhej svetovej vojny. Urobil tak pri stretnutí s pamätníkmi povstania v Banskej Bystrici v rámci osláv 80. výročia SNP.
Počas osláv odovzdali prezident Peter Pellegrini a minister obrany Robert Kaliňák pamätné medaily viacerým účastníkom SNP. Pamätné medaily dostali Karol Kuna, František Orlovský, Juraj Penička, Vladimír Strmeň, Branislav Tvarožek. In memoriam boli ocenení Anna Bergerová, Viliam Žingor a Vojtech Ábel. Tiež Rudolf Viest in memoriam, patriaci medzi najvýznamnejšie osobnosti novodobých vojenských dejín Slovenska a Ján Golian in memoriam, ktorý viedol ako brigádny generál prvú Československú armádu na Slovensku. Ocenené bolo aj banskobystrické Múzeum SNP.
Najstarší má sto rokov
Priamych účastníkov povstania už vzhľadom na odstup 80 rokov nie je veľa a všetci sú už ďaleko za deväťdesiatkou. Z ocenených sú najmladší Karol Kuna a František Orlovský, ktorý majú 96 rokov. Vladimír Strmeň, tvár osláv 80. výročia SNP v Banskej Bystrici, tesne pred jubileom povstania oslávil 96. narodeniny. Na začiatku SNP nemal ani 16 rokov.
Stojí za to pripomenúť si dramatický životný príbeh Branislava Tvarožka, ktorý bude mať v tomto roku 99. Jeho rodina stála pri vzniku československých légií a prvej Československej republiky. Do protifašistického odboja sa zapojil už ako stredoškolák a pôsobil v ňom až do konca vojny. Tvarožek je posledným žijúcim z vojakov, ktorí sprevádzali veliteľov povstania generálov Jána Goliana a Rudolfa Viesta. Päť rokov strávil v jáchymovských uránových baniach, rehabilitácie sa dočkal až po Nežnej revolúcii, prezidentka mu udelila vysoké štátne vyznamenanie.
A napokon najstarší z nich Juraj Penička, ktorý si na všetko stále živo spomína aj vo veku sto rokov. Už 68 rokov žije vo Zvolene, ich dom v Pliešovciach ustúpil vojenskému výcvikovému priestoru Lešť. Z Pliešoviec rovnako ako on pochádzala aj jeho manželka Zuzana, zomrela pred dvanástimi rokmi.
Ako dvadsaťročný sa zapojil do protifašistického odboja, dostal sa do centra bojov SNP. Neskôr ho pridelili do prieskumného družstva 2. československej paradesantnej brigády, ktorá bojovala v okolí Hronskej Dúbravy a Banskej Štiavnice. Boje pri dedinke Močiar v Banskoštiavnickom okrese sa skončili pre neho ťažkým zranením. Črepiny z mínometného granátu mu prenikli do pečene, ďalšie mu rozdrvili a polámali tri rebrá. Na následky zranení zostal čiastočným invalidom…
Nielen vyznamenaní veteráni, ale všetci, ktorí sa zapojili do SNP, sú obdivuhodným symbolom hrdinstva. S postupujúcim časom je ich čoraz menej, o to viac je dôležité zaznamenať a vážiť si všetko, čo súvisí zo zásadnými momentmi našej histórie a ich odkazom pre súčasnosť.
Zdroj a foto: MO SR, Teraz.sk, SME, Pravda, Bystricoviny