V spolupráci s Poštovou bankovou sme na našej stránke Senior.sk pripravili sériu článkov, ktorá upozorňuje na najčastejšie spôsoby podvodov a prinášajú odporúčania, ako im predchádzať. V tomto pokračovaní chceme zhrnúť najdôležitejšie rady, ako postupovať.
Väčšie sumy peňazí nedržte doma
Často sa stáva, že starší ľudia majú tendenciu odkladať si väčšie sumy peňazí doma. Nezriedka aj niekoľko stoviek či tisíc eur. Podvodníci s touto možnosťou počítajú. Preto neraz sledujeme prípady, keď sú dôchodcovia okradnutí priamo vo svojom dome či byte bez toho, aby bolo použité násilie. Podvodníci sa pod rôznymi zámienkami dostanú dnu a kým jeden z nich zabáva obeť, druhý pod nevinou zámienkou opustí miestnosť a prehľadá obydlie. „Väčšie sumy peňazí si odkladať doma nie je rozumné,“ varuje Lenka Kalafut Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky .
„Najvýhodnejšie je vybrať si vhodný osobný účet a k tomu sporiaci účet či vhodné investičné sporenie, peniaze sú tak v bezpečí,“ dodáva. Výber finančných produktov treba dobre zvážiť a voliť také, ktoré najviac vyhovujú potrebám daného človeka. V prípade, že je skôr konzervatívny či menej aktívny, treba siahnuť po takých produktoch, ktoré nebudú zbytočne zaťažovať peňaženku vyššími poplatkami.
Buďte obozretní pri nákupoch cez internet aj v podomovom predaji
Pri nákupoch cez internet sa treba vyhnúť nebezpečným podvodným a zavádzajúcim stránkam. Často ide o ponuky, ktoré sú až príliš výhodné a preto sú obzvlášť lákavé. Takéto stránky buď vymámia dopredu peniaze, ale žiadny tovar nezašlú. Alebo je tovar úplne iný, nezodpovedá kvalita a podobne. „Pred takouto kúpou by si mali vopred overiť, či nejde o podvodnú stránku, alebo sa poradiť so skúsenejším členom rodiny a vyhnúť sa tak sklamaniu a strate peňazí. Ideálne je objednávať z overených stránok, resp. na základe odporúčaní,“ radí hovorkyňa Poštovej banky
Špeciálnou kategóriou sú podomoví predajcovia. Zvyknú vyvíjať nátlak práve na starších ľudí, pretože vedia, že majú peniaze a skôr podľahnú tlaku ako mladší. Kúpu si treba premyslieť a vypýtať si telefónne číslo na predajcu. Ak ste aj na druhý deň a po prípadných konzultáciách s rodinou presvedčení o tom, že daný produkt či službu potrebujete, sami zavolajte predajcovi. Zákon umožňuje odstúpiť od zmluvy, zvyčajne do siedmich dní, a to písomnou formou.
Pozor na podvodné telefonáty, emaily a SMS-ky. Phishing je spôsob, ako podvodníci získavajú citlivé informácie v prostredí internetu. Veľmi často oslovujú svoje obete SMS alebo emailom, ktorých znenie je čoraz sofistikovanejšie a často označené logom známej firmy, pričom pôsobia veľmi dôveryhodne. Aj tu sa treba poradiť s príbuznými alebo blízkymi dôveryhodnými ľuďmi.
10 pravidiel úspešného boja s podvodníkmi
- Vôbec nereagujte na podozrivo vyzerajúce maily, správy či telefonáty. Jednoducho ich zmažte. 2. Svoje bezpečnostné heslá, PIN-y či kódy nikdy nikomu nediktujte a neposielajte. Tieto citlivé údaje od vás vaša banka nikdy nežiada cez e-mail, SMS či v telefonáte (heslá, kódy, PIN-y, 3D secure kódy).
- Dajte si čas a ponuku si premyslite, nikdy nepodľahnite naliehaniu. 4. Podozrivú ponuku si overte na webovej stránke danej spoločnosti alebo na https://hoax.sk; resp. https://www.facebook.com/varovania/, či nejde o podvod. 5. V prípade pochybností kontaktujte infolinky spoločností s cieľom overenia pravdivosti informácie, kontakty vždy hľadajte na oficiálnych stránkach spoločností. 6. Nevolajte na telefónne čísla uvedené v podvodnej komunikácii – môžu byť spoplatnené. 7. Akékoľvek podozrenie na zneužitie karty hláste banke – čím skôr, tým lepšie. 8. Pri platbe kartou si vždy ešte predtým, ako platbu potvrdíte, skontrolujte výšku platenej sumy aj v SMS s jednorazovým kódom pre 3D Secure alebo v aplikácii Bezpečné platby 9. Nebojte sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, kontaktujte Slovenskú obchodnú inšpekciu a, ak je to možné, pošlite varovanie na mail abuse@hoax.sk. 10. Pravidelne si meňte heslo do IB a nepoužívajte rovnaké heslo vo viacerých aplikáciách (v internetbankingu, na facebooku, v obľúbenom eshope a pod.).
Ak vás téma finančných podvodov zaujala a hľadáte ďalšie informácie, navštívte www.nenaletme.sk, kde sú zároveň dostupné aj zaujímavé rozhovory s odborníkmi práve na tieto témy.