Veľká osobnosť slovenského folklóru, etnomuzikológ, hudobný redaktor, dramaturg, publicista, zberateľ ľudových piesní, skladateľ, zbormajster a organizátor hudobného života PhDr. Ondrej Demo, CSc. navždy odišiel 20. decembra 2020.
Narodil sa v Branove na Požitaví. Po absolvovaní meštianky v Nových Zámkoch sa v roku 1944 ako šikovný muzikant – huslista dostal do Levíc na maďarskú učiteľskú akadémiu. Po vojne nastúpil na slovenskú učiteľskú akadémiu v Bratislave, kde sa jeho učiteľom hudby stal významný skladateľ Tibor Andrašovan. Po absolvovaní školy v roku 1948 bol učiteľom na základnej škole v Klížskej Nemej a na strednej škole v Číčove. Potom nastúpil na základnú vojenskú službu do Pardubíc (1951), ktorú mu po čase uľahčila muzika a folklór v miestnom vojenskom súbore, ktorý založil a viedol.
Po vojenčine na základe konkurzu sa stal členom Redakcie ľudovej hudby Československého rozhlasu v Bratislave, ktorej vedúcim bol prof. Pavol Tonkovič. V redakcii vládla tvorivá a činorodá atmosféra. Ondrej Demo si cieľavedome doplnil vzdelanie na Vysokej škole pedagogickej, bol poslucháčom hudobného skladateľa prof. Eugena Suchoňa. Doktorát (PhDr.) získal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, kde bol poslucháčom prof. Jozefa Kresánka, významného muzikológa a etnomuzikológa .
V Čs. rozhlase Bratislava sa stal autorom a redaktorom rozhlasového cyklu Klenotnica ľudovej hudby (1966-1993). Uskutočnil nahrávky z 350 lokalít na Slovensku a 57 lokalít Slovákov žijúcich v zahraničí, spolu 16.500 titulov. Nahrávky z jednotlivých lokalít sú archivované vo fonotéke Slovenského rozhlasu, mnohé z nich patria k vzácnym dokumentom tradičnej ľudovej hudobnej kultúry na Slovensku a Slovákov žijúcich v enklávach.
Koncom 60-tych rokov 20. storočia Ondrej Demo, inšpirovaný súťažami na filmových festivaloch, predložil koncept medzinárodnej rozhlasovej súťaže nahrávok folklórnej hudby s názvom PRIX DE MUSIQUE FOLKLORIQUE DE RADIO BRATISLAVA. Návrh padol na úrodnú pôdu vo vedení Čs. rozhlasu Bratislava a tak sa v rokoch 1970-1991, počas 16 ročníkov tejto prestížnej súťaže, zúčastnilo na nej 55 rozhlasových staníc, vrátane viacerých západoeurópskych. Účastníci prispeli spolu 1627 kvalitnými nahrávkami, ktoré sú súčasťou archívu SRo a dodnes obohacujú vysielanie folklórnej hudby na Slovensku, ale aj vo viacerých rozhlasových staniciach v Európe.
V súvislosti s touto medzinárodnou rozhlasovou súťažou v polovici sedmdesiatych rokov 20. storočia pociťovali v redakcie ľudovej hudby potrebu mať k dispozícii profesionálne umelecké teleso pre nahrávky folklórnej hudby. A tak Ondrej Demo predložil vedeniu rozhlasu návrh na založenie umeleckého telesa (akoby komorného orchestra), doplneného o hráčov na špecificky ľudové nástroje – cimbal, klarinet, píšťalky, fujary, atď. Stalo sa. V roku 1976 bol založený 14 – členný Orchester ľudových nástrojov (OĽUN) Čs. rozhlasu v Bratislave, ktorého sa stal jeho prvým umeleckým vedúcim a Miroslav Dudík koncertným majstrom.
Ďalšou významnou kapitolou jeho života bola publikačná činnosť. Svoje muzikologické vzdelanie si doplnil ašpirantúrou na Ústave hudobnej vedy SAV u prof. Jozefa Kresánka. Kandidátsku prácu Folklórna hudba v rozhlase na Slovensku obhájil v roku 1983. Doteraz vydal 5 zbierok ľudových piesní, poskytol hudobnovedné štúdie do monografií Vajnôr, Myjavy, Cífera, Branova, ako aj rad ďalších štúdií do odborných periodík. Venoval sa aj scenáristickej práci, vytvoril scenáre 40 televíznych filmov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry, Napísal tiež množstvo populárno-náučných článkov v novinách a časopisoch.
Okrem skladateľskej činnosti sa stal zbormajstrom Speváckeho zboru Jána Pavla II. – Vajnory, ktorý obetavo viedol 20 rokov (1990-2010). Vrcholom bolo jeho koncertné vystúpenie v Ríme (2009), s prezentáciou CD-albumu Resonantia Tatrae s nahrávkami slovenskej sakrálnej, národnej a ľudovej hudby v latinčine. Prezentácia v Ríme bola spojená aj s audienciou u pápeža Benedikta XVI.
Ondrej Demo výrazne prispel aj do aktivít Spolku hudobného folklóru pri Slovenskej hudobnej únii, ktorého cieľom je tvorivo rozvíjať folklórne umenie na Slovensku v jeho rôznorodých etnických a regionálnych špecifikách. Prvým predsedom spolku sa stal Svetozár Stračina (1990-1995). Po ňom, od roku 1995 až doposiaľ bol predsedom Ondrej Demo. Bol iniciátorom mnohých významných podujatí, festivalov, súťaží a koncertov, v úzkej spolupráci najmä so Slovenským rozhlasom.
Za svoju umeleckú a tvorivú činnosť získal viaceré ceny a ocenenia, napr.:
9 cien medzinárodnej súťaže Prix de Musique Folklorique de Radio Bratislava
Zlatý mikrofón Čs. rozhlasu, 1986
Zlatý erb OPUS, 1987
Zlaté medaile folklórnych festivalov Východná a Detva
Plaketa Jozefa Murgaša Národného osvetového centra, 1996
Plaketa Hl. m. SR Bratislavy, 2002
Cena Fra Angelica, Rady Konferencie biskupov Slovenska, 2005
Veľká cena SOZA, 2007
Cena Samuela Zocha Západoslovenského samosprávneho kraja, 2012
Zlatá medaila Matice slovenskej, 2012.
Zapísal sa ako významný etnomuzikológ (folklorista) do sŕdc mnohých poslucháčov folklórnej hudby, folkloristov a širokej kultúrnej verejnosti na Slovensku. Záverom iba krátky citát jeho vyznania v zbierke Z klenotnice ľudových piesní: “Ľudová pieseň je najkrajšia z hrdiel tých, ktorí ju znovu a znovu citovo prežívajú, radujú sa a trpia s ňou. Našiel som v nej neobyčajné čaro krásy i pravdy a zapísal si ju hlboko aj do srdca“.