Na väčšie Slovenska je už 20 až 30 dní extrémne sucho. Výnimkou je stredné a horné Považie, Kysuce a severovýchod Slovenska v oblasti Stropkova a Medzilaboriec. Extrémne suché podmienky sú na Záhorí a v okolí Prievidze. Veľmi sucho je aj na zvyšku západného Slovenska, v južnej časti Banskobystrického kraja a veľkej časti Košického kraja.
Uviedla to vedecko-technická pracovníčka pre meteorológiu a klimatológiu Slovenského hydrometeorologického ústavu Lívia Labudová. Pôdne sucho sa začalo vyvíjať od polovice júla v dôsledku suchého a veľmi teplého počasia. Najhoršia situácia v porovnaní s normálnymi podmienkami je na strednom Slovensku. Ide predovšetkým o región Oravy, ale aj Nízkych Tatier a Veľkej Fatry.
Na celom Slovensku je relatívne nasýtenie pôdy pod hranicou 50 percent, ktorá predstavuje podľa odborníčky bod zníženej dostupnosti pôdnej vlahy pre vegetáciu. Má to vážne dopady v poľnohospodárstve. Vo viacerých okresoch západného Slovenska aj v okrese Rimavská Sobota hlásia poškodenie suchom s očakávanou stratou na výnosoch cukrovej repy, zemiakov a kukurice v intervale desať až 30 percent, z okresu Partizánske nahlásili predpokladanú stratu na úrovni 30 až 40 percent. Z okresov Topoľčany, Nové Zámky a Vranov nad Topľou hlásia aj výrazné dosahy na ovocné stromy a vinič.
Nedostatok vlahy sa začal prejavovať aj v lesníctve. Meteorológovia neočakávajú žiadne významnejšie plošné zrážky počas nasledujúcich siedmich až desiatich dňoch. Naopak, mala by nastúpiť ďalšia vlna horúčav a nepredpokladajú zlepšenie vlahovej bilancie v atmosfére ani pôde. Za posledných 90 dní je najvyšší deficit zrážok v okolí Bardejova, Oravskej Lesnej aj v okolí Kuchyne na Záhorí.
Poľnohospodári potvrdzujú, že po prvej polovici daždivého roka sa situácia obrátila a nastúpilo sucho. Prejavuje sa už na porastoch jesenných plodín a najmä na kukurici, slnečnici a sóji, uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Poľnohospodári čakajú na ďalší vývoj počasia a dúfajú, že im prinesie vlahu pre plodiny jesenného zberu. „Popri tlaku škodcov (hraboše, poľovná zver) a legislatívnych požiadavkách zo strany štátu na poľnohospodárov konštatujeme problematický priebeh poľnohospodárskeho roka 2024,“ dodala hovorkyňa SPPK.
Zdroj a foto: TASR, SME, SPPK