Občianske združenia Bagar vzniklo v roku 2004 v Trenčianskych Tepliciach, rodisku spoluzakladateľa SND a slovenského divadelníctva, významného kultúrneho dejateľa a bojovníka proti fašizmu Andreja Bagara. Venuje sa okrem iného národnostným a etnickým menšinám a na poprednom mieste kultúre moravskej národnostnej menšiny. Jedným z dôvodov je, že rodina Bagarovcov pochádza z Moravy a Andrej Bagar je v nemalej miere symbolom kultúrnej vzájomnosti.
Veľkým priestorom pre OZ Bagar je foklór a tu je príležitosť ukázať mimoriadnu blízkosť prejavov ľudového umenia regiónov slovensko – moravského pomedzia. V tomto smere realizuje kultúrne programy v rámci cyklického a už tradičného projektu Moravania bez hraníc. Ten je pravidelne úspešný pri žiadosti o grant z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, keď na Slovensku je oficiálne uznávaná moravská národnostná menšina.
V minulých rokoch v rámci projektu často hosťovali moravské súbory z blízkych regiónov, či už z Hodonina alebo z Valašska – Vsetína a Valaského Meziříčí. Čas pandémie túto možnosť značne obmedzil, ba prakticky znemožnil. Našťastie aj priamo na Slovensku máme príklady rozvíjania moravského ľudového umenia a najaktívnejšie je v tom občianske združenie Morava Krásna Zem z Plevníka-Drienového neďaleko Považskej Bystrice. Je celkom logické, že jeho súbory sú tradičnou súčasťou kultúrnych programov v rámci cyklického projektu Moravania bez hraníc.
Viac razy v nich vystúpil predovšetkým podľa vzniku najstarší z nich, hudobná skupina Notečka. Ale hosťoval tiež vekovo najmladší mládežnícky folklórny súbor Dúbravček či mužská spevácka skupina Mužáci Moravia. V tohtoročnom programe Moravania bez hraníc v Bratislave vystúpila práve skupina Notečka. Ďalším už pravidelne účinkujúcim je detský foklórny súbor Dolina so spevmi a tancami okrem iného zo slovensko-moravského pomedzia.
Prvý raz v rámci tohto projektu prišiel do hlavného mesta mužský spevácky zbor Urban zo Skalice – a o nielen zemepisnej blízkosti tohto mesta k Morave netreba veľa hovoriť. Potvrdil to jeho repertoár piesní zo skalického regiónu. A ako hovorí už meno súboru, ktorým je patrón vína svätý Urban, majú blízko tiež k tomuto nápoju kráľov. Nie iba v pesničkách. Pár demižónov bieleho a najmä legendárneho skalického červeného so sebu priniesli a pre všetkých zaspievali aj po skončení programu. Radi ich znova privítame.
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostný menšín