Tenis patrí medzi naše úspešné športy a za najlepšieho slovenského tenistu všetkých čias je právom považovaný Miloš Mečíř, okrem iného olympijský víťaz v tomto športe. V súčasnosti je prezidentom Slovenského tenisového zväzu. 19. mája oslavuje okrúhle narodeniny, práve vstupuje do klubu šesťdesiatnikov.
Miloslav Mečíř, ktorému každý hovorí Miloš, sa narodil 19. mája 1964 v Bojniciach. S tenisom začínal v rodnom meste pod vplyvom svojho otca Ladislava, ktorý bol jeho prvý tréner. Mečíř senior bol za mladých liet dorastenecký majster Juhomoravského kraja. Na Slovensko prišiel študovať na vysokú školu a zoznámil sa tam s neskoršou manželkou, rodáčkou zo Žarnovice. Usadili sa v Prievidzi.
Na tomto mieste si zaslúži spomienku aj Ladislav Mečíř, ktorý zomrel v marci 2022 vo veku 86 rokov. Bol dlhoročným členom a funkcionárom TK Slovan Bratislava, rady Slovenského tenisového zväzu, aj zástupcom STZ v pléne Slovenského olympijského výboru. Svojimi skúsenosťami a prácou výrazne prispel k rozvoju slovenského tenisu a športu vôbec. Pripomíname si ho fotografiou z roku 1992, na ktorej Ladislav Mečíř v Bratislave prevzal za svojho syna Miloša Cenu Klubu fair play Československého olympijského výboru z rúk predsedníčky ČSOV Věry Čáslavskej.
A neodpustím si osobnú spomienku. Ladislav Mečíř sa aj vo vyššom veku venoval tenisu nielen funkcionársky. Raz sme sa dokonca stretli na veteránskom turnaji v Stupave a hoci bol o osem rokov starší, po úmornom trojsetovom a trojhodinovom boji ma zdolal. Miloš po ňom očividne zdedil nielen tenisové gény, ale aj čestnosť, skromnosť a vytrvalosť.
V Prievidzi Miloša ako 13-ročného videl trénovať známy bratislavský tréner Karol Šafárik, ktorý tam bol na dovolenke. Dokonca si s ním dal tréningový zápas. Mládenec ho svojou hrou tak zaujal, že ho stiahol k sebe do bratislavského Slovana. Oceňoval mnohé jeho tenisové prednosti, ale najmä hernú inteligenciu. To sa prejavilo v množstve jeho neskorších úspechov.
Najväčšie úspechy
Zrejme najviac Miloša Mečířa preslávilo víťazstvo na olympijskom turnaji v Soule v roku 1988. Tenis bol vtedy do olympijského programu zaradený po 64 rokoch a Československu, v ktorého farbách štartoval, priniesol hneď tri cenné kovy. Ten najcennejší získal v dvojhre a spoločne s Milanom Šrejberom vybojoval ešte bronz vo štvorhre.
Veľké úspechy zbieral aj na grandslamových turnajoch, hoci sa mu nepodarilo žiadny z nich vyhrať. Jeho prekliatím sa stal Ivan Lendl, ktorý ho dvakrát zastavil až vo finále. Mečíř však patrí k nemnohým tenistom, ktorí dokázali postúpiť do semifinále na všetkých turnajoch veľkej štvorky. Celkom získal jedenásť titulov a na svetovom rebríčku sa vyšplhal až na štvrté miesto. Spoločne s Tomášom Šmídom roku 1987 vyhral aj Turnaj majstrov vo štvorhre, čo ho vynieslo na štvrté miesto aj medzi deblistami.
Darilo sa mu aj v tímových súťažiach. Rozhodujúcim spôsobom prispel k víťazstvu Československa na Svetovom pohári družstiev aj v Hopmanovom pohári. V Davis Cupe doviedol mužstvo Československa dvakrát do semifinále. Od ostatných hráčov sa Mečíř odlišoval unikátnym pohybom po dvorci, vďaka ktorému ho prezývali „Veľká mačka“. Ako jeden z posledných hráčov zostal až do konca kariéry verný dreveným raketám. Bol známy pokojnou, až flegmatickou povahou a najradšej relaxoval pri rybačke – povráva sa, že občas ho na zápas museli na poslednú chvíľu vytiahnuť od udice…
Patril k najtalentovanejším tenistom svojej generácie, ale jeho kariéru brzdili chronické problémy s chrbtom. Kvôli nim bohužiaľ z profesionálneho tenisu odišiel už v 26 rokoch. Tenisu však zostal naďalej verný ako tréner a nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu, ktorý doviedol až do finále. V súčasnosti je prezidentom Slovenského tenisového zväzu.
Sľubná budúcnosť, bohatá história
V tejto pozícii sa usiluje o to, aby úspechy slovenského tenisu pokračovali. Darí sa to predovšetkým v súťažiach družstiev, kde tak muži ako i ženy postúpili do finále najprestížnejších svetových súťaží. V jednotlivcoch to momentálne nie je najlepšie, Lukáš Klein, Jozef Kovalík a Alex Molčan bojujú v druhej stovke. Kvalitná je však práca s mládežou s viacerými výbornými výsledkami, môže k tomu prispieť aj to, že k Národnému tenisovému centru v Bratislave najnovšie pribudlo aj Národné tréningové centrum v Košiciach.
A hrdiť sa môžeme aj bohatou históriou. Zostaňme nateraz v kategórii mužov, hoci aj medzi ženami sa máme čím pochváliť. Napríklad Ladislav Hecht na prelome tridsiatych a štyridsiatych rokov patril do desiatky najlepších hráčov sveta. Spolu s Roderichom Menzelom mal hlavnú zásluhu na štvornásobnom postupe Československa do finále európskeho pásma Davisovho pohára. Koncom štyridsiatych rokov v tejto súťaži reprezentoval Ferdinand Vrba a o niečo neskôr Ján Krajčík s elegantným tenisovým štýlom a vždy krásne vyžehlenými dlhými bielymi nohavicami, ktoré vtedy už nik iný nenosil…
A tu sme už pri takmer súčasnej generácii Mariána Vajdu, výborného hráča aj trénera, čo urobil Novaka Djokoviča, Karola Kučeru, Dominika Hrbatého, skvelého hráča štvorhry Filipa Poláška, Martina Kližana… Zaželajme teda pri tejto príležitosti všetko dobré Milošovi Mečířovi aj slovenskému tenisu a celému športu.
Miloš Nemeček
Foto: STZ, SOŠV