11. augusta je dvadsať rokov od úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej opery dvadsiateho storočia, sopranistky Márie Kišonovej-Hubovej, dlhoročnej sólistky operného súboru Slovenského národného divadla, pedagogičky a profesorky na Hudobnej fakulte VŠMU.
Mária Kišonová sa narodila 17. marca 1915 v rodine učiteľa v záhorskom Lábe, v obci s bohatou ľudovou tradíciou. Detstvo prežila v Zohore, tu začala chodiť do školy. V štúdiu pokračovala na Masarykovom štátnom reálnom gymnáziu na Grösslingovej ulici v Bratislave, kde v roku 1933 maturovala. Hudba bola súčasťou rodiny, otec bol oduševneným muzikantom, bolo preto prirodzené, že počas gymnaziálneho štúdia často vystupovala na školských akciách. Po vzore otca si vybrala učiteľské povolanie a v roku 1934 absolvovala Pedagogickú akadémiu v Bratislave.
V rokoch 1934-1937 študovala spev u J. Egema v Bratislave a na Neues Wiener Konservatorium vo Viedni (1937-1938) a u A. Korinskej (1939) v Bratislave. Od roku 1939 sólistka opery SND v Bratislave. V rokoch 1945-1947 sólistka Veľkej opery 5. kvetna v Prahe. Externe pôsobila na VŠMU v Bratislave. V roku 1978 bola vymenovaná za profesorku VŠMU. Umeleckú dráhu začala ako operetná speváčka (1939) v Dusíkovej opere keď rozkvitne máj v úlohe Ľubice a ako Sylva v Modrej ruži.
Obdiv si získala svojimi umeleckými výkonmi v úlohe Márie v Donizettiho opere Dcéra pluku (1939), Noriny v Donovi Pasqualovi a Musetty v Pucciniho Doméne čí Violety vo Verdiho Traviate. Svojimi umeleckými výkonmi sa zaradila v období rokov 1939-1941 medzi popredných sólistov opery SND. Po roku 1951 bola obsadzovaná v hlavných úlohách opier Smetanu, Dvoráka, Janáčka, Čajkovského, Borodina, Rossiniho, Verdiho,Wagnera, Beethovena, Mozarta, Cikkera, Suchoňa. Na koncertoch spievala sopránové sóla vo Verdiho Rekviem, Dvorákovej Stabar mater, Beethovenovej IX. Symfónii. Nezabudnuteľné sú jej umelecké výkony pri interpretácii diel M. Schneidera-Trnavského, M. Moyzesa, F. Schuberta, D. Kardoša. Aktívne spolupracovala s rozhlasom, nahrala veľké množstvo gramofónových platní. Hosťovala na mnohých domácich i zahraničných operných scénach. Popri všestrannej umeleckej činnosti sa plne angažovala i na VŠMU ako pedagogička v odbore hlasovej výchovy.
Divadelná veda ju zaradila medzi zakladateľskú generáciu slovenského operného umenia. Odborná kritika ju označuje za jednu z popredných reprezentantiek javiskového spevu v druhej polovici dvadsiateho storočia na Slovensku. V roku 1941 sa vydala za popredného člena činohry SND Mikuláša Hubu, je matkou Martina Hubu, jedného z našich najlepších divadelných a filmových hercov.
Zdroj a foto: Wikpédia, SND, Opera Slovakia, MY Záhorie